Kanan madotuksesta ?

kun kana sairastaa...

Valvojat: Aleksandra, HiltaHelikopteri, maatiaiskukko

Avatar
tipsi
riikinkukko
Viestit: 1075
Liittynyt: 30 Touko 2007, 06:02
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: Kanan madotuksesta ?

Viesti Kirjoittaja tipsi »

Juttelin eri eläinlääkärin kanssa äsken ankkojen madotuksesta, ja hän sanoi myös että uusinta 2 viikon päästä ekasta annoksesta. Eli ilmeisesti näin pitää tehdä siis muillakin linnuilla.
Ankkoja, kanoja ja lampaita.
Ilona

Re: Kanan madotuksesta ?

Viesti Kirjoittaja Ilona »

Jep, kyllä se on hyvä uusia parin viikon päästä, että loisten kaikki kehitysvaiheet kuolevat.
Avatar
HiltaHelikopteri
kukkoilija
Viestit: 4488
Liittynyt: 01 Marras 2005, 17:58
Paikkakunta: Vantaa

Re: Kanan madotuksesta ?

Viesti Kirjoittaja HiltaHelikopteri »

No, tuota...Axiluria kun ei ole rekisteröity kanoille/linnuille, niin tulkintoja ja käyttöohjeita on varmaan siksikin monenlaisia. Itse olen tavannut valmisteyhteenvedosta, että axilur tehoaa sekä aikuisiin että toukkamuotoisiin suolistoloisiin ja sillä on myös loisten munien kehittymistä estävä vaikutus.

Minä olen muutamia kertoja nähnyt syyskesällä jonkun yksittäisen kanan kakoissa suolinkaisia, antanut Axiluria vain kerran ja sen jälkeen tutkinut käytännössä koko sisälläpitokauden, että näkyykö luikeroita. Koska niitä ei ole näkynyt, niin enpä ole uusinut madotusta ennen kuin taas seuraavana syksynä sisäkauden alettua.
MariElina

Re: Kanan madotuksesta ?

Viesti Kirjoittaja MariElina »

Heippa!

Oletteko tosiaan pitäneet kuukauden "munan syönti karenssia" madotuksen jälkeen?? Eli siis tuota koirien ja kissojen Axiluria tarkoitan.

Voi pojat, kanat on madotettu viikko sitten ja munia tulee kun isommassakin tuotantolaitoksessa, koira taitaa nähdä kohta painajaisia kananmunista :smt003
suikku

Re: Kanan madotuksesta ?

Viesti Kirjoittaja suikku »

Juu, en. Pidin viikon ja kun oikein miettii, niin matokuurin on tarkoituskin pysyä suolistossa?, siitä imeytyy vähän kanaan ja siitä imeytyy hyvin hiukan siihen munaan ja sen munan syö 100 kertaa painavampi ihminen. Ja mikähän siinäkin on, että just silloin (heti) kun kuurin annoin, rupes tulemaan muna per kana. Muuten tulee vähemmän. Ja oli paljon tukanpesumunia.
Avatar
HiltaHelikopteri
kukkoilija
Viestit: 4488
Liittynyt: 01 Marras 2005, 17:58
Paikkakunta: Vantaa

Re: Kanan madotuksesta ?

Viesti Kirjoittaja HiltaHelikopteri »

Niinpä, jos munat käyttää vain itse (=omassa perheessä), niin silloinhan on omalla vastuulla tuokin "lääkemunien" syönti, mutta jos munia antaa/myy perheen ulkopuolelle, niin silloin on pidettävä kuukauden "munanluovutuskarenssi", jollei lääkkeen tuoteselosteessa/käyttöohjeessa muuta mainita.
Näillä "ei kanoille rekisteröidyillä" matolääkkeillä on ihan näppärää se, että ne antaa silloin, kun suurin osa kotkoista on munintatauolla...silloin ei ole niin suurta "lääkemunavuorta" :smt005
MariElina

Re: Kanan madotuksesta ?

Viesti Kirjoittaja MariElina »

Joo, olen todellakin seuraavassa madotuksessa tai siis ajankohdassa viisaampi... Tuntuu tosiaan tuota munaa nyt putkahtelevan!
Vastaa Viestiin