Tämän päivän aikana toisella tipulla on alkanut tulla samoja oireita, kyhjöttää lämpölampun alla ja on liikkeissään hidas ja kömpelö. Seisoo välillä pyrstö maassa, jalat edessä ja nyt illalla pääasiassa makaa mahallaan. On (ja kohta OLI, pääsee kohta paremmille matomaille) kuivunut ja laiha, vaaka näytti vain 25 grammaa ja jalatkin ovat kuin kuivuneet risut. Muut ikätoverit painavat 70-85 grammaa. Joukossa on myös toinen pieni ja hintelä kyhjöttäjä, joka painaa 27 grammaa. Tämä näyttää uhkaavasti samalta oireiltaan vaikka onkin vielä vähän reippaampi kuin jo edesmenneet kaverinsa, joten ainakin kolmella tipulla on nyt tuota samaa.

Marek ei kai noin pienille vielä tule (?), mutta tuo AE kuulostaisi oireiltaan aika osuvalta. Tajusin tässä myös, että yksi tipu ei hautomakoneessa päässyt oikein ikinä jaloilleen, pääasiassa nökötti kintut kohti taivasta useammankin tunnin ikäisenä ja seistessäänkin oli vino ja kaula kiero. Jaloillaan ollessaan taivutti päätään kohti taivasta ja siitä sitten yleensä humpsahti selälleen. Se päästettiin autuaammille kuopsutusmaille suoraan hautomakoneesta. Näillä nyt sairastuneilla ei tosin tuollaista ole tullut, mutta muuten tasapainon ja liikkumisen kanssa yhteistä vikaavikaa.
Tuon tänä aamuna lopetetun olin ehtinyt jo nakata kompostiin, josta kävin sen iltapäivällä noukkimassa jääkaappiin. Onneksi olen huomenna menossa joka tapauksessa stadiin, joten täytyy viedä nuo Eviraan josko selviäisi mikä noita oikein vaivasi. Ja täytyy nyt toivoa ettei nuo vielä terveenä olevat 9 tipua sairastu!
Onko kellään ollut samalta kuulostavaa näin pienillä tipusilla? Nämä on siis koneessa haudottu, lämpölampun alla marsuhäkissä asuva sakki.