Viimeinkin tipuja

kysymyksiä ja vinkkejä haudonnasta sekä tipujen hoidosta

Valvojat: Aleksandra, HiltaHelikopteri, maatiaiskukko

Mar-jatta

Re: Viimeinkin tipuja

Viesti Kirjoittaja Mar-jatta »

Työkaverini Jukka hommas kanalaan rakennustarvikkeita, ei ottanut maksua mutta pyysi, että yksi kanoista nimettäisiin hänen mukaansa. Niinpä meillä on Jukka-kana. Ei kana nimeltään Jukka, vaan Jukka-kana... :smt003

Ei ollut muita tipuja tänä aamuna, kuin tämä yksi eilen kuoriutunut. Emo pönöttelee pesässä loppujen munien ja tipusen kanssa, mutta pahoin pelkään että siihen yhteen jää. Laitoin kaikki 7 munaa yhtäaikaa Helmin alle. Noh, toivottavasti tämä yksi on kana (samat toiveet muna munan jälkeen :smt003 ).
sera1

Re: Viimeinkin tipuja

Viesti Kirjoittaja sera1 »

No tämä tarina selvensikin asiaa :smt005
Siis onnea Jukka-kanan haudontaan :smt003
Mar-jatta

Re: Viimeinkin tipuja

Viesti Kirjoittaja Mar-jatta »

Kiitos! Tuntuu, että onnea tullaan tarvimaan...

Jaksaiskohan kukaan kirjoitella kokemuksia, kun on vielä vierottamattomat tiput ja vasta kuoriutunut tipu samassa kanalassa, kaikki iloisesti (?) sekaisin?
Meillä on tosiaan toiset tiput sen 2kk, emo ei ole vielä vierottanut. Nyt tuli tämä uus tipu toiselle emolle. Mitä jos en puutu tipula-häkkien kanssa ollenkaan peliin, vaan laitan uudelle emolle ja tipu(i)lle pesän vaan lattialle muiden joukkoon? Tuleeko kränää 2kk vanhojen tipujen emolle ja uudelle emolle? Eli onko mahollista, että vanhempien tipujen emo alkaa omimaan tätä vastakuoriutunuttakin?
Onpa hankala selittää, mutta kai tästä joku jonkun tolkun saa, ja toivottavasti jopa kommentoi... :smt003

Näiden vanhempien tipujen emo Tompa on ollut tänään vähän levoton, kun kuulee Jukka-kanan alta piipitystä. Pitää samanmoista kaakatusta, kuin ennen munimaan menoa, ja kulkee kanalasta ulos ja sisään.
tiina

Re: Viimeinkin tipuja

Viesti Kirjoittaja tiina »

Mulla ei ole koskaan käynyt niin, että emo alkaisi omia itselleen vieraita tipejä. Päin vastoin, se ajaa toisen tipit pois. Emot saattavat alkaa tappelemaan keskenään. Mä laittaisin ensimmäisiksi päiviksi jonkun verkon väliin, ihan vaan siksi, että emo saa rauhassa hyysätä niitä ihan pikkuisia. Kun tipit ovat muutaman päivän jalotelleet, ne eivät jää niin helposti enää tappelevien emojen jalkoihin. Silloin vasta kokeilisin kuinka hurjia emot ovat. Toiset tulevat suorin jaloin päälle ja toiset vain kiroilevat ja uhittelevat, mutta eivät tee oikein muuta.
Mar-jatta

Re: Viimeinkin tipuja

Viesti Kirjoittaja Mar-jatta »

Näin itseasiassa ajattelinkin tehdä. Joku oli dumpannut aluejätepisteeseen ison hamsterin/marsunhäkin, jonka tietty koppasin mukaani. Olen pessyt sen, ja roudasin sen kanalaan illalla, aikeissa tehdä siirto-operaatio. Mulla oli lamppu mukana, että läpivalasen ne 6 kuoriutumatonta munaa samalla. Mutta, siellä olikin 3 uutta tipua! :smt041 Yks ilmeisen vastakuoriutunut. :smt043 Heti, kun aivot ymmärsi tajuta tapahtuneen (meni nimittäin hetki, että vaan tuijotin pesää ja aivot kärys täysillä, että mitä ihmettä... niin olin varma, että tuo eka tipunen jää ainoaksi), laitoin Jukka-kanan kiiruusti tipujen päälle, ja poistuin vähin äänin kanalasta. Siirrän pesueen huomenna aamulla häkkiinsä muutamaksi päiväksi. Onhan se ruokkiminenkin hetken helpompaa, kun ei ole isommat pikkutiput härkkimässä toisten ruokia...
Eepi

Re: Viimeinkin tipuja

Viesti Kirjoittaja Eepi »

Onnea!! :smt041
Skuukkeli

Re: Viimeinkin tipuja

Viesti Kirjoittaja Skuukkeli »

Onnittelut!!! :smt038 :smt003
sisu65

Re: Viimeinkin tipuja

Viesti Kirjoittaja sisu65 »

Onnea. :smt041
Avatar
HiltaHelikopteri
kukkoilija
Viestit: 4485
Liittynyt: 01 Marras 2005, 17:58
Paikkakunta: Vantaa

Re: Viimeinkin tipuja

Viesti Kirjoittaja HiltaHelikopteri »

Onnittelut Mar-jatalle ja Jukka-kanalle :smt050 Hauska kertomus kanan nimeämisestä. Tuliko vielä lisää tipuja?
Mar-jatta

Re: Viimeinkin tipuja

Viesti Kirjoittaja Mar-jatta »

Kiitos kiitos ihmiset!

Kyllä tuli lisää tipuja! :smt041 Siellä oli aamulla 5 tipua ja yks kuoriutumaton muna. :smt060 7 munaa oli alla, joten missä yks? Siirsin aamulla koko pesueen lattialle häkkiin, ihmettelin ensin kun oli vaan ne 4 tipua ja yks muna. Mutta sitten emon siiven alta pilkahti vielä yks tipu :smt003 . En viitsinut jäädä ronklimaan, vaan annoin emon rauhassa tottua uuteen asumukseensa. Eipä sitä tiedä, jos sillä oli vielä yks tipu siiven alla jemmassa. Yks raitapaita ja loput blondeja! :smt003
Mar-jatta

Re: Viimeinkin tipuja

Viesti Kirjoittaja Mar-jatta »

Kyllä oli Jukka-kanalla kuus tipua! Siellä ne nököttivät emon edessä, kun menin ruokaa antamaan. Ja minä kun luulin, ettei niistä mitään tule. Ovat vieläpä niitä, joita keräsin pikkuhiljaa meidän kahdelta alholta ja säilytin jääkaapissa, että sain edes tuon 7 kokoon (niin, siis 7 munasta tuli 6 tipua, yks muna ei ollut lähtenyt kehittymään). Että voikin olla hyvä mieli pikku tipasista! :smt048
Ei ollut turhaa Helmin hautominen, ja nyt saadaan lisää jengiä Hjalmarille (tuskin ne kaikki 6 sentään kukkoja on?!. :smt012 ).
(voi itku, hymiöihin jo tottuneena on yhtäkkiä tosi ankeaa, kun tää kone kettuilee, eikä anna laittaa kuin muutamaa hymiötä)
tiina

Re: Viimeinkin tipuja

Viesti Kirjoittaja tiina »

Onnea! Hyvä haudontatulos :smt023
Mar-jatta

Re: Viimeinkin tipuja

Viesti Kirjoittaja Mar-jatta »

Tiina, ne on ne Hjalmarin latingit...

Ja sitten pakolliset... :smt003
Kuva

Kuva
Mimmi

Re: Viimeinkin tipuja

Viesti Kirjoittaja Mimmi »

Onnea onnea tipuleista!! :smt041
Vastaa Viestiin