Ankka katosi, löytyi kuolleena

juttuja muista linnuista kuin kanoista

Valvojat: Aleksandra, maatiaiskukko, HiltaHelikopteri

Ushva

Re: Ankka katosi, löytyi kuolleena

Viesti Kirjoittaja Ushva »

No voi kurjuus, sais jo loppua nämä ankkakatoamiset! Eikö sulla ollut Mimmi Neiti Ankkakin aiemmin kateissa mutta tuli kuitenkin takaisin? Toivon ja pidän peukkuja että Teppo vielä löytyy!
Mimmi

Re: Ankka katosi, löytyi kuolleena

Viesti Kirjoittaja Mimmi »

Jep, Iines seikkaili yhden yön yli, mutta palasi itse takaisin.
Ushva

Re: Ankka katosi, löytyi kuolleena

Viesti Kirjoittaja Ushva »

Ankasta tuli lopultakin tulokset postissa. Olen siis jo aiemmin saanut puhelimitse tietää että ankasta ei löytynyt mitään varsinaista taudinaiheuttajaa.
Tutkimustodistuksessa lukee näin: Ei todeta ulkoisia vammoja. Nahan alla ja ruumiinontelossa on runsaasti rasvakudosta. Rintalihakset heikkokuntoiset. Perna on hyvin voimakkaasti suurentunut, tummanpunainen, paino 25,6g. Maksa väriltään tavallista vaaleampi. Keuhkoissa ei erityisiä muutoksia, ei myöskään sydämessä. Lihasmahassa vain vähän sisältöä, jauhinkiviä ja kasviainesta. Munasarja on aktiivinen. Useita suuria munasoluja muodostunut ja munanjohtimessa on kehittymässä muna, jossa ei ole vielä kalkkikuorta päällä. Suolessa ei todeta muutoksia, ei myöskään aivoissa. Pilaantumismuutokset melko lievät.

Histologinen tutkimus: Pernassa voimakas kuolioinen tulehdus, verentungos.
Maksassa periportaalisesti melko voimakas tulehdus, erityisesti verisuonissa, erityyppisiä leukosyyttejä.
Keuhkoissa verisuonten yhteydessä vähäistä tulehdusta, muutamia verenvuotoja.
Munuaisessa lievä interstitielli tulehdus (serosiitti)
Aivoissa ei erityisiä muutoksia.
Ei todettu toksoplasmaa.
Bakteriologinen ja virologinen tutkimus kertoi että ankasta ei löytynyt mitään bakteeritartuntaa, ei jänisruttoa, ei salmonellaa, ei influenssa A-virusta eikä newcastlen tautia.

Olen ymmälläni. Nuori, muniva ja täysin hyväkuntoinen ankka aivan yllättäen vain sairastui niin vakavasti että meni piiloon kuolemaan. Ei voinut edes mitään lääkitystä kokeilla kun mitään sairauden merkkejä ei ollut näkyvissä. :smt009
On ne nämä linnut näköjään hankalia hoidettavia. Mikä ihme tuollaisen tulehduksen sitten olis voinut aiheuttaa? Mitä tuo laajentunut perna meinaa? Johtuuko se laajentuminen juuri tulehduksesta?
maunu_muori

Re: Ankka katosi, löytyi kuolleena

Viesti Kirjoittaja maunu_muori »

Joko sun ankkas on ollut varsinainen ryyppyveikko( perna viottuu siinä samassa kuin maksakin) tai sitten sillä on ollut joku leukemian tyyppinen sairaus.(näin ihmisillä siis, mut miksei eläimilläkin ) Tuskin ankoilla sentään on pusutautia( yks virus joka voi vaurioittaa myös pernaa, mut turvottaa kurkkua.. monella se on ollut ja sitä on luultu angiinaksi).. sit tietty malaria, mut tuskin suomessa.. luin tuolta ihmispuolelta..
Vastaa Viestiin