Miten ihmeessä ne jo tänää kummatkin tipusista on jalottelemassa ja jopa syömässä,siellä ne viipottaa mennä emonsa ympärillä...mä ku luulin että ne olis ainakin ekat (muutamat) pvt pesässä ja söisivät siellä ja....Ellu tais hylätä sitte kolme munaa pesäänsä eikä enää hautomaan mene ..vai? Meinaan se on nyt parisen tuntii ollu pois pesästä tiputensa kanssa...Mutta on ainakin kaks ihanaa pikkusta... . Koirakin on ihan sekasin niistä
Munitus-Punaheltta olisi hyvä aloittaa kanoille vasta sitten, kun aloittavat munimaan. Pikku-Punaheltta tai Kasvatus-Punaheltta käyvät paremmin nuoremmille. Toki varsinkin näin kesäaikaan monipuolinen luonnon ravinto ja kotiruoka ovat varmasti hyvä vaihtoehto myös.
Mä olen kyllä hyvällä menestyksellä kasvattanut tipuja munituspuolitiivisteellä. Hyvää rehuahan se on kun ei anna liikaa kun tosiaan on vahvaa niinkuin Mimmi varoitteli. Isoin erohan siinä on protskun määrässä ja kun sekoitan munitusrehun raastettuun porkkanaan ja keitettyyn perunaan on kokonaispöperön proteiinipitoisuus kutakuinkin pikkupoikasrehun luokkaa. Minusta nuo tiput syökin paremmin tuota raasteilla kostutettua rehua kuin ihan kuivaa. Ohella saavat sitten vaihtelevasti muutakin kuten puurohiutaleita tai keitettyä perunaa tai riisiä tai sopivia tähteitä.
Samallain pitää muistaa että jos antaa pikkutipurehua ja kotimössöjä sekaisin, antaa myös protskupitoisia kotimössöjä ettei pääse se ruokintakokonaisuuden proteiinipitoisuus laskemaan liian alas.
Meillä annetaan kaikille monipuolista kotiruokaa,jopa valmistan niille ruokaa,ja myös omaa rehua on tarjolla,samoin vehnää,kauraa ja ohraa..kalkkia ja vettä! Mutta näille ihan pikkusille en anna kuin niide omaa pikku-punahelttaa ja sitä mun valmisteista ruokaa,koska onhan emokin siellä syömässä ja vettä ja kalkkia ja munankuoria...Ja hyvin on niille kelvannu kaikki mitä sinne on vienny!Onko kenties väärin... ?Sanokaan vaan....pliis,kun en oikee tiedä kaikkee vieläkään