Onko kananlihan maku sama kaikilla roduilla? Olikohan tää taas yks hyvä mun älyttömistä kysymyksistä..
Kauheen kova mielenkiinto olis maistaa "oman maan kanaa"..mutta sitte toisaalta..miten raaskii laittaa rotukanan lihoiks,
kun ne on niin symppis tyyppejä kaikki! Ruma ja ilkeä kana/kukko ois varmaa helpompi..! Mutta vaikka sekin olis joku pörröinen
valkoinen silkkikananen niin miten voisi tehdä sille mitään, vaikka se kuinka äkäilis!?
^Moi naapurikuntaan! Meillä on syöty ainakin maatiaisia (NAM!), silkkejä (JEE! SINISTÄ LIHAA!), plymareita (MUMS!)...
Meidän suuhun on ihan parhaiten sopineet maatiaiset, ne on olleet jotenkin ihan mielettömän maukkaita. Mutta myös nuo muut ovat olleet herkullisia. Mureita, mutta ei sellaista höttöö kuin kaupan broisku.
Tulikos tässä viestissä nyt oikeastaan mitään informaatiota? Maatiaiset ainakin on siis olleet ihan huippuja meistä. Ei liian rasvaisiakaan.
Haha joo selväks tuli että kaikkea on suuhun laitettu sinisestä lihasta lähtien! Ja siis makueroja oli vai oliko vaan lihan rakenteissa eroja..no kuitenkin..
Nyt tulee tyhmien kysymysten multihuipentuma, mistä tunnistan maatiaiskanan! Huomaakohan kukaan että en ole ihan täysin perillä kaikesta..
Minä kun en yhtään tykkää kananlihasta, niin brahman tumma liha on mun makuun parempaa kuin muut. Se ei maistu niin "kanalta". Ja faverollet ja orpingtonit on hyviä mureudeltaan. Sirompia munijarotuja ja maatiaisia oon pitänyt niin sitkeinä ja vähälihaisina että ovat olleet koiranruokaa.
Onko siinä sinisessä lihassa makueroa muihin? Tai eroa lihan rakenteessa?
Eikä muuten ole yhtään tyhmiä kysymyksiä, kanarotujen makuerot ovat maailmalla hyvin suuressa merkityksessä vaikka täällä broleriteollisuusmaassa niistä ei puhuta.
Vainiin..aika mielenkiintosta..ite en ole omia kanoja vielä maistellu, mutta kun pidän kaupan kanasta, ni kaiken järjen mukaan
oman vapaan ja onnellisen kanan liha on varmaan mitä mahtavin makuelämys! Olen vaan ihan sekasin noista kanojen roduista, kun
omissa kanoissa on ainakin kaiken maailman rotuja..enkä ole niistäkään perillä että mitä mahollisesti..
Norma Jeane kirjoitti: mutta kun pidän kaupan kanasta, ni kaiken järjen mukaan oman vapaan ja onnellisen kanan liha on varmaan mitä mahtavin makuelämys!
Paitsi että itse kasvatettu kana maistuu niin erilaiselta ettei voi millään verrata kaupan höttöihin.
^Marilyn , tuupas käymään joskus, niin näet maatiaisia. Me säilytetään kiuruvetisiä. Mukava olisi saada uusia kiuruvetisten kasvattajia tänne lähiseudulle. Varmimmin maatiaisia saa tietysti, kun ottaa säilyttäjältä (täällä Muniksessakin lista heistä, http://www.munanetti.net/viewtopic.php? ... 03&start=0).
En yhtään allekirjoita, että maatiaiskukot olisi sitkeää koiranruokaa Mureaa, mutta kiinteää, maistuu kananpojalle, eikä sellaiselle... öh... hunaja-mandariini-whatever-sössölle.
Hihhi..miten niitä maatiaisia onkin kaikenlaisia "savolaisia ja laphalaisia"..mutta hei käypäs kattomassa mun kanojen kuvat ja valase mua lisää? Oisko mulla yhtään joutsalaista kantaa..tms
No niinpä niin, eli mistä näistä tietää..mutta ainakin yksi piikkiöläis vastaus tuli niistä rouvista! Että kyllä ne nyt on ristitty maatiaisiks, muistanpa jatkossa tunnistaa MAATIAISEN niistä..!
Minulla ei ole kokemusta kuin maatiaisista ja orpeista. Orpin liha on tosi hyvää ja mureaa, maatiaisessa on "villimpi" maku ja on vähän sitkeämpää. Kumpikin on hyvää. Hyvä sääntö kokatessa on "mikä hitaasti kasvaa valmistetaan hitaasti".
Sekulikanoja, vuohia, koiria ja kissoja.
The darkest places in hell are reserved for those who maintain their neutrality in times of (moral) crisis. D. Alighieri