Millä kummalla kestopehku käymään?

yleistä jutustelua

Valvojat: Aleksandra, maatiaiskukko, HiltaHelikopteri

Vastaa Viestiin
Karhurouva

Millä kummalla kestopehku käymään?

Viesti Kirjoittaja Karhurouva »

Meillä kestopehku vieläkin juroo, ja nyt kun pakkaset alkaa ulkona olla ympäri vuorokauden kymmenessä miinusasteessa, niin kovin olisi tervetullut lämpö. Tällä hetkellä ikkunapinnat jo jäätää, sisällä toki useampi aste plussan puolella, mutta eihän nyt olla vielä huippupakkasissakaan... Mikä kumma tässä nyt mättää, pehkussa on turvetta ja purua, kanat ovat asuneet sitä jo useamman kuukauden, eikä minkäänlaista lämpenemistä ole näkösällä. Kaikki vinkki vitoset ovat nyt tervetulleita! Toki patteri on mahdollista laittaa päälle, jos näyttää että alkaa oikeasti kylmäksi menemään, mutta paloturvallisuus mietityttää, ja mielummin näillä pakkasilla mentäisiin vielä "luomulämmitteellä".
viiriäiset

Re: Millä kummalla kestopehku käymään?

Viesti Kirjoittaja viiriäiset »

Kostuta ja pöyhi, älä kuitenkaan läpi märäksi mutta sillei vähän
suikku

Re: Millä kummalla kestopehku käymään?

Viesti Kirjoittaja suikku »

Pehku tarvitsee typpeä ja lämpöä myös alkaakseen toimia. Voisko kokeilla ureaa (liukkaudenestoainetta rautakaupasta), ihmisen pissiä tai joidenkin muiden elukoiden pissiä herätteeksi? Tai kompostiherätettä. Ilmeisesti kanojen kakki ei ole herätteeksi riittänyt.
sokeripussi

Re: Millä kummalla kestopehku käymään?

Viesti Kirjoittaja sokeripussi »

Oon kanssa tuskaillu tuon pehkun kanssa ja miettiny sellaista vaihtoehtoa jos kävisin tuolta tallin lantalasta kaivamassa sitä maatuvaa kakkaturve sekoitusta ja laittasin sitä tuonne meidän pehkun pohjalle. Toimisikohan se ja onko siinä mitään järkeä?
suikku

Re: Millä kummalla kestopehku käymään?

Viesti Kirjoittaja suikku »

Kuulostaa hyvinkin järkevältä. Varmaan toimisi.
sokeripussi

Re: Millä kummalla kestopehku käymään?

Viesti Kirjoittaja sokeripussi »

No huomenna on tallipäivä. Ei muutakuin pari säkkiä mukaan ja pistämään kakkaa pakettiin. Tulee aromikas kotimatka, kun en omista peräkärryä :smt005
Kotkottaja

Re: Millä kummalla kestopehku käymään?

Viesti Kirjoittaja Kotkottaja »

Kuinka paksu kerros sulla on kuiviketta? Mulla auttoi kuivikkeen lisäys. Eli tavaraa oli jotain 40-50 cm. Laski kyllä nopeasti. Meillä kestopehku toimii kyllä, mutta jotenkin tuntuu että saisi palaa paremminkin :smt017
Rusina

Re: Millä kummalla kestopehku käymään?

Viesti Kirjoittaja Rusina »

Hevosenlantaa on aiemmin suositeltu pehkun käynnistämiseen, jos ei muuten ala palaa. Sen pitäis olla varma "sytytin"!
Mimm@

Re: Millä kummalla kestopehku käymään?

Viesti Kirjoittaja Mimm@ »

Mitenhän sian lanta, jos siirtäisin sikalasta osan kanalaan, niin alkaisikohan tuo pehku käymään. Meillä myös 40cm pehku, olki, puru sekoitusta, mutta ei näytä kanan kakalla syttyvän tämä meidänkään pehku. Tosin ei sikalassakaan ole lämpöä havaittavissa pehkusta, vaikka siellä reippaasti kakkaa ja samainen pehkuseos.. :smt017
Näkyy olevan melko taitolaji tämä kestopehku..
Karhurouva

Re: Millä kummalla kestopehku käymään?

Viesti Kirjoittaja Karhurouva »

Paljonkohan sitä hevonpeetä pitäisi olla? Esimerkiksi neliötä kohti. Oon koittanut miestä kannustaa kuseksiin pehkuun, virtsa kun on steriili neste ja tunnettu kompostin herättelijä, mutta nyt kun on tipusiakin seassa, niin ei oikein innostusta ole... :smt003 On se tämäkin! Sunnuntaiksi luvassa -16, taitaa olla edessä patterin imurointi.
Vastaa Viestiin