Kanat ei muni

yleistä jutustelua

Valvojat: Aleksandra, HiltaHelikopteri, maatiaiskukko

tupis

Kanat ei muni

Viesti Kirjoittaja tupis »

Meidän kanat lakkas munimasta :smt012 Ennen joulua alkoivat Kaneli-rouva ja sen kesälliset tipuset munia ja tammikuukin oli varsin munarikasta aikaa 2-4 munaa päivässä viideltä kanaselta, mutta helmikuun paukkupakkasilla muninta loppui ja nyt saattaa ehkä pari kertaa viikossa löytyä yksi muna :smt017 Oon yrittänyt etsiä, oisko ne piilotelleet niitä mihinkään, mutta ei löydy, joten ei ne ilmeisesti nyt sitten muni ollenkaan. Mikä neuvoksi vai oottelenko vain rauhallisena :smt017 (Mutta kun ei meinaa malttaa :smt003 Tahtoo munia :smt005 )
Suwitsu

Re: Kanat ei muni

Viesti Kirjoittaja Suwitsu »

Onko mahdollista että söisivät munansa?
villeah

Re: Kanat ei muni

Viesti Kirjoittaja villeah »

Oiskohan syynä se että kanalassa on liika vähäinen valo tai liian yksipuolista ravintoa? :smt017
tupis

Re: Kanat ei muni

Viesti Kirjoittaja tupis »

Suwitsu kirjoitti:Onko mahdollista että söisivät munansa?
En tiiä, ei kyllä löydy mitään kuorenrippeitä tai muutakaan, joka viittais siihen :smt017
villeah kirjoitti:Oiskohan syynä se että kanalassa on liika vähäinen valo tai liian yksipuolista ravintoa? :smt017
Valoa on kyllä, kuusi isoa ikkunaa ja vielä pimeimpänä aikana oli iso lisävalo, jonka vasta nyt helmi-maaliskuun vaihteessa otin pois. Ja kun ne kuitenki aloitti munintansa joulukuun pimeimpään aikaan ja silloin tuota isoa lisävaloa ei vielä ollut, vain pieni tallilamppu katossa.
Ja ruokana on munitus-punahelttaa, ohraa, kanakalkkia, soraa ja vielä lisänä mitä milloinkin löytyy kotiruokaa. Ja herkkujakin kannetaan, milloin iso kokonainen kaali, omenaa, piimää, raejuustoa yms. yms. Joten luulisi ruoankin olevan varsin monipuolista :smt017
kanamummo

Re: Kanat ei muni

Viesti Kirjoittaja kanamummo »

Jah. Hyvältä kuullostaa. Sitten on tieteski se vaihtoehto että kanat tahtoo pitää taukoa. Joko sulkia vaihtaakseen tai muutevvaan. Tai rotat on kans yks vaihtoehto :smt017 mitäs vielä....
Suwitsu

Re: Kanat ei muni

Viesti Kirjoittaja Suwitsu »

Meillä rokit ovat oppineet syömään munansa. ja luulin minäkin että lakkasivat kokonaan munimasta mutta viime viikolla näin kun söivät yhtä munaa. Ja siis pienintäkään kuorenpalasta en ole nähnyt :smt013
tupis

Re: Kanat ei muni

Viesti Kirjoittaja tupis »

kanamummo kirjoitti:Jah. Hyvältä kuullostaa. Sitten on tieteski se vaihtoehto että kanat tahtoo pitää taukoa. Joko sulkia vaihtaakseen tai muutevvaan. Tai rotat on kans yks vaihtoehto :smt017 mitäs vielä....
Rottia en oo, onneks, nähny, enkä mitään koloa, mistä ne ees pääsis kulkemaan.

Aattelin, että jos nuo kylmät vaikutti, ku kanalassa lämpö oli patterista huolimatta asteen pari pakkasella :smt012 Mutta nyt kyllä on jo plussan puolella pysynyt. Jospa ne vain tahtoo pitää taukoa. Kääks, alkaako ne kohta sitte munia kauheella rytinällä :smt005 :smt005
Suwitsu kirjoitti:Meillä rokit ovat oppineet syömään munansa. ja luulin minäkin että lakkasivat kokonaan munimasta mutta viime viikolla näin kun söivät yhtä munaa. Ja siis pienintäkään kuorenpalasta en ole nähnyt :smt013
Pitäsköhän mun alkaa istuun kanalassa ja päivystää jatkuvasti, että näkis, jos ne syö muniaan :smt017 Paitsi etten mä koskaan nää ketään ees pesässä ja jos oonki nähny ni sit sieltä on löytynyt se munakin :smt001
Rusina

Re: Kanat ei muni

Viesti Kirjoittaja Rusina »

Meillä on ollut sama tilanne kuin tupiksella :smt012. Jopa rokit jotka ovat tallissa suhteellisen vakaassa lämpötilassa ja keinovalolla, lakkasivat munimasta kun tuli kylmät. Äskettäin kun oli ne muutamat lauhat päivät, ne aloittivat melkein kerralla muninnan. Suunnilleen samaan aikaan aloittivat chabot ja kääpiökotsikin, jotka ovat myös tallissa.
Maattarit ja araucanat ovat kanalassa, joka välillä menee pakkasen puolelle. Nekin munivat jonkun munan niinä lämpöisinä päivinä, mutta pistivät heti munahanat kiinni, kun taas tuli kunnon pakkaset.
Nähtävästi niitä on turha huijata valolla ja lämmöllä ja ruualla, kyllä ne tietävät että on talvi. :smt013. Maapähkinät ja talipallot ovat kelvanneet hyvin muun ruuan lisäksi, mutta ei niillä ole ollut mitään vaikutusta rouvien "talvilomaan".

Mä olin kans välissä ihan varma, että noi kanat syö munansa, mutta tuskin ne sitä kuitenkaan teki, kun munat saavat nyt olla pesissä ihan rauhassa.
tupis

Re: Kanat ei muni

Viesti Kirjoittaja tupis »

Eli kärsivällisyyttä vain kehiin :smt003 Mutta ku on tällanen hätähousu, ni ei malta oottaa :smt021 :smt005 Sehän tässä tympäsee, ku joutu jo kaupan ostomunille, ku pääsi taas tottuun omiin ihaniin muniin :smt004 :smt003
Mimmi

Re: Kanat ei muni

Viesti Kirjoittaja Mimmi »

tupis kirjoitti:
villeah kirjoitti:Oiskohan syynä se että kanalassa on liika vähäinen valo tai liian yksipuolista ravintoa? :smt017
Valoa on kyllä, kuusi isoa ikkunaa ja vielä pimeimpänä aikana oli iso lisävalo, jonka vasta nyt helmi-maaliskuun vaihteessa otin pois. Ja kun ne kuitenki aloitti munintansa joulukuun pimeimpään aikaan ja silloin tuota isoa lisävaloa ei vielä ollut, vain pieni tallilamppu katossa.
Pienikin valo kyllä pitää muninnan käynnistä, eli ison tai pienen valon välillä ei välttämättä ole eroa. Merkitsevää on, että valoisa päivä on tarpeeksi pitkä, eli mielellään 12-14 tuntia.

Mulla tulee val-ta-vas-ti munia! :smt037 Vielä kun edes joku alkaisi hautoakin.. [-o<
tiina

Re: Kanat ei muni

Viesti Kirjoittaja tiina »

Voisko syynä olla ohra? Sitähän ei sais hirveästi antaa, ymmärtääkseni on lihottavaa. Jos on liian läski kana, se ei muni. Näin olen lukenut. Kaura olis parempaa. Mä annan kanoilleni noin 60% kauraa, 20%vehnää, 20% ohraa. Plus tietty se muu rekvisiitta päälle, mut jos nyt puhutaan jyväseoksesta.
fasunen

Re: Kanat ei muni

Viesti Kirjoittaja fasunen »

Vaikuttaiskohan tuo ohra meilläkin ovat nyt vähän harvaan munineet ja ovat saaneet vain ohraa ja rehua. En kyllä ole huomannut että olisivat mitenkään läskejä. :smt003
tupis

Re: Kanat ei muni

Viesti Kirjoittaja tupis »

Ei meidänkään kanat mitenkään "läskejä" oo, mutta täytyypä koittaa hommata jostain kauraa, kun itellä ei sitä oo. Jos se pistäis munintasuoneen vähän virinää :smt003
hernande9

Re: Kanat ei muni

Viesti Kirjoittaja hernande9 »

Laitetaan lusikka tähänkin soppaan: syötän ympärivuotisesti seuraavanlaista rehua:(tilavuusprosentteina) eli 50 % ohraa, 30 % kauraa, 10 % vehnää ja 10 % munintatiivistettä hyvin sekoitettuna keskenään ja kanat eivät ole lihavia ja tuota sekoitusta noin 85-90 grammaa/kana, mutta Hy-Linet eivät pitäneet taukoa ollenkaan ja ilmajokiset maattarit ainoastaan haudonnan aikana. Valoa tulee 2:sta ikkunasta ja katossa on loka-helmikuun välisen ajan 28 watin halogeelilamppu joka vastaa 40 watin normaalia hehkulamppua klo. 07-18 välisenä aikana (ajastin) ja sitten kun valo katosta sammuu niin sitten 2 kpl 2 watin led-yövaloa pitävät yllä pientä valoa, jolla kanat näkevät mennä orrelle, mutta eivät syömään ja nyt sitten olen maaliskuun alusta lisännyt valoa (28 w halogeenia) klo.06-19 väliseksi ajaksi. Mutta eihän se mun kanalakaan ole kuin 12-13 neliön kokoinen. Lämpöä antavat 2 kpl 125-250 w:n lämpölamput ja mikäli ei 500 wattia lämpölampuista riitä niin sitten lämpölamput pois päältä ja 650-2000 wattia infrapunat seinällä päälle. Normaalisti lämmintä on kanalassa noin 13-20 astetta jopa noilla tämän talven -30 pakkasilla.

Tietenkin annan kanoille milloin keitettyjä perunoita, milloin puuronjämiä, milloin keitän kattilallisen makaroonia jne..., en tietenkään anna makaroonia kuin esim. pari kahvikupillista/10 kanaa, kyllä herkkupalojakin kanoille pitää olla, että muninnan motivaatio säilyy, hi :smt005
lautapihti
silkki
Viestit: 236
Liittynyt: 08 Kesä 2009, 23:31
Paikkakunta: ilmajoki

Re: Kanat ei muni

Viesti Kirjoittaja lautapihti »

kato kato on se hernandeki vielä hengis :smt041 Kyllä meilläki munii ilmajokiset aika mukavasti,niin no ne jotka ei haudo,tuntuu vain että nuorikoilla muninnan aloittaminen viivästyy useillaki viikoilla näin talvella.
Vastaa Viestiin