Muna kiinni kalvoissa, irroitettu -> jatkohoito?

kun kana sairastaa...

Valvojat: Aleksandra, maatiaiskukko, HiltaHelikopteri

Vastaa Viestiin
Mikka

Muna kiinni kalvoissa, irroitettu -> jatkohoito?

Viesti Kirjoittaja Mikka »

Meidän Pekonialle kävi huonosti. Se ilmeisesti muni ensimmäistä munaansa, mutta muna jäi jonkinlaiseen kalvopussiin roikkumaan. Soitimme eläinlääkärille joka sanoi että leikatkaa kalvo ja ottakaa muna pois. Noh, näin teimme, ja kana on nyt sisällä hoidossa jotta saan pidettyä sen puhtaana ja puhdistettua hanuria useita kertoja päivässä. Pekonia on virkeä, syö ja juo eikä vaikuta sairaalta mutta tulehtuminen pelottaa. Takamuskesta pullottaa ulkopuolella sellainen kalvomöhkäle kokoa peukalonpää. Yritän puhdistettaessa painaa sen sinne sisälle, ja se meneekin, mutta pullahtaa aina ulos.

Onko kellään kokemusta vastaavasta? Onko toivoa että paranee vai pitäisikö lopettaa samantien? Vetäytyykö tuo möhkäle takaisin hanuriin omia aikojaan vai jääkö se iäksi ulkopuolelle? Pekonia ei varmaan arvostais jos laittasin tulpan.. :smt044 Lisäksi voiko kanalle laittaa esim. ihmisten antibioottivoidetta?
Avatar
HiltaHelikopteri
kukkoilija
Viestit: 4521
Liittynyt: 01 Marras 2005, 17:58
Paikkakunta: Vantaa

Re: Muna kiinni kalvoissa, irroitettu -> jatkohoito?

Viesti Kirjoittaja HiltaHelikopteri »

Saitteko munan ulos? Jos, niin kokonaisena vai riekaleina? Minkävärisestä kalvomöhkäleestä on kysymys? Jos se on kuin ihoa tai limakalvoa, niin kyseessä voisi olla kloaakin eli yhteissuolen esiinluiskahdus. Tällöin suoli olisi puhdistettava ja laitettava sisälle. Joskus riittää kertakäsittely, joskus pitää toistaa monta kertaa. Kanaa voi pitää "pylly ylimpänä"-asennossa, jotta suoli asettuisi paikoilleen. Jos suoli kerkiää mennä mustaksi, niin silloin on kuoliosta kyse ja se ei parane.
Antibioottivoiteesta en uskalla sanoa muuta kuin hädässä kaikki keinot ovat sallittuja, jos sitä voi laittaa ihmisen limakalvolle, niin itse laittaisin kanallekin.
Mikka

Re: Muna kiinni kalvoissa, irroitettu -> jatkohoito?

Viesti Kirjoittaja Mikka »

Muna saatiin pois, siinä oli vain yksi pieni reikä. Möhkäle on tummanpunainen ja vaikka sen laittaa sisään, se pullahtaa aina takaisin ulos. Täytyy kokeilla tuota takamuksen ylhäällä pitämistä.
Mikka

Re: Muna kiinni kalvoissa, irroitettu -> jatkohoito?

Viesti Kirjoittaja Mikka »

Kuolioon oli mennyt joten ei voinut kuin vesuria heilauttaa. Pekonia eli lyhyen mutta hyvän kanan elämän.
Vastaa Viestiin