Viiriäiset ja Fasaanit

juttuja muista linnuista kuin kanoista

Valvojat: Aleksandra, maatiaiskukko, HiltaHelikopteri

Vastaa Viestiin
Anne R

Viiriäiset ja Fasaanit

Viesti Kirjoittaja Anne R »

Uskallanko laittaa talven ajaksi aikuiset viiräiset ja aikuiset Fasaanit samaan tilaan? kesällä oli neljä fasaanin poikasta viiriäisten kanssa samassa tilassa ja kaikki meni ok, mutta sit otin kuitenkin poikaset pois ja siirisin ne aikuisten kanssa samaan tilaan, Nythän ne on jo aika isoja ja kaikki on ok, (yhtä nuorta kanaa kukko hieman "kiusaa", välillä mutta en ole huolissani koska toisella on omaakin rauhaa ja pääsee syömään juomaan ja nukkumaankin ei ole "kiusattuna" jatkuvasti.
Mutta toisiaan pystyiskö fasaanit ja viiriäiset olemaan samassa tilassa talven yli? vai nokkiiko fasaanit viirut hengiltä tjms?
PäP

Re: Viiriäiset ja Fasaanit

Viesti Kirjoittaja PäP »

Itse en uskaltais kokeilla...
Anne R

Re: Viiriäiset ja Fasaanit

Viesti Kirjoittaja Anne R »

Eikö kellään oo mitään kokemusta joko hyviä tai huonoja
fasunen

Re: Viiriäiset ja Fasaanit

Viesti Kirjoittaja fasunen »

Miksi edes laittaa samaan kun fasut voi olla talvet ulkona ja viirujen pitää olla sisällä? :smt001
Anne R

Re: Viiriäiset ja Fasaanit

Viesti Kirjoittaja Anne R »

Kunhan kyselin, ideana ois ollut että viiruilla ois ollut vapaa kulku sisältä ulos fasaani tarhaan, näin ois ollut jo "talvipaikka" valmiina eikä tarttis väsätä viiruille omaa. Mut taidan laittaa viirut pataan :smt001
tyyne

Re: Viiriäiset ja Fasaanit

Viesti Kirjoittaja tyyne »

Meillä oli fasaaninpojat aikansa viiriäisten kanssa ja muuta moittimista asiaan ei ollut kuin että munat katos parempiin suihin... :smt023
Nyt on fasaanit 2kk:n ikäisten kananpoikien seurassa ja hyvin menee kaikilla. Muniakin löytyy :smt002
ninnu

Re: Viiriäiset ja Fasaanit

Viesti Kirjoittaja ninnu »

Ei ole kokemusta fasujen kanssa, kanojen vain, mutta ympäri vuoden ulkoilivat luukun kautta halutessaa. Ja paljon ne ulkoilikin.
Anne R

Re: Viiriäiset ja Fasaanit

Viesti Kirjoittaja Anne R »

Meillä oli kanssa noi fasaanin poikaset aluksi viiriäisten kanssa, mutta ideana olikin että uskaltasinko laittaa noi loput viiriäiset noiden aikuisten fasaanien kanssa samaan ulkotilaan.
Johku

Re: Viiriäiset ja Fasaanit

Viesti Kirjoittaja Johku »

Varmaan riippuu fasaanista...meillä viiriäiset ja kultafasaani on sulassa sovussa keskenään ja myös kanien kanssa :smt001
Vastaa Viestiin