Riikinkukko pariskunta ja Phoenix haaremi?

juttuja muista linnuista kuin kanoista

Valvojat: Aleksandra, maatiaiskukko, HiltaHelikopteri

Vastaa Viestiin
tervaatio

Riikinkukko pariskunta ja Phoenix haaremi?

Viesti Kirjoittaja tervaatio »

Eli onko kellään kokemusta näistä,, pystyvätkö elelemmään samassa tilassa ilman riitoja.
Nii,lja mikä on minimi tila ja minimi parvikoko näille Phoenix:seille( Feenix:seille).
postale

Re: Riikinkukko pariskunta ja Phoenix haaremi?

Viesti Kirjoittaja postale »

moi!

sisällä 20neliömetriä riittää, mut ulkona 100neliömetriä on sopiva! mut tietenkään ylärajaa ei ole! ja noi riikinkukot voi kyl pitää pihalla vapaanakin :) jos aitaus iso, niin silloin noi hopeafenixit varmasti menee samassa aitauksessa, mutta itse en laittaisi. kanat mm levittävät joitain tauteja jotka riikinkukkoon tarttuessa voivat tappaa linnun.
tervaatio

Re: Riikinkukko pariskunta ja Phoenix haaremi?

Viesti Kirjoittaja tervaatio »

OK, harmi ku tarvivat noin ison tilan :smt012 ... Riikinkukot saavat riittää sittenkin, mutta ehkä joskus tulevaisuudessa noita feenixejä... :smt001
Mutta kiitos jelpistä, nyt en aiokkaan ahtaa niitä kaikkia pikku tillaan.
ninnu

Re: Riikinkukko pariskunta ja Phoenix haaremi?

Viesti Kirjoittaja ninnu »

hmmm, tuo postalen tilaehdotus oli varmaan lähinnä riikeille.
Uskon, että Phoenix haaremi (kukko, muutama kana) pärjäävät kyllä pienemmässäkin, mutta toki aina parempi, mitä isomman tilan linnuilleen voi tarjota :smt045 Mä en taida tuntea ketään, joilla riikit, eivät olisi kanojen kanssa (ainakin samat sisätilat, jos ei ulkotarha), tautiriskit tietty mahdollisia, mutta jos ja kun kanoila joku tauti olisi, joka riikkeihinkin tarttuu, tarttuisiko anyway? Samat vaatteet, kengät, ämpärit, hengitysilma, tuuli jne :smt017

Mullla ei ole Phoenix rotua ole (se on kyllä niin :smt049 ), joten ei mitään kokemusta, mutta ainakin meillä kanat ja riikit menneet hyvin samassa tilassa :smt001
mona

Re: Riikinkukko pariskunta ja Phoenix haaremi?

Viesti Kirjoittaja mona »

Hei :smt006
Kyllä minulla kanat ja riikit on samassa tilassa eikä mitään ongelmia ole ollut :smt003
Ja vapaana ulkoilee koko porukka, ainut miinus puoli on että riikki naaras mielellään menee metsään munimaan sitten munia ei löydä millään :smt017
Samassa tilassa on vileä kyyhky naaras jonka puolison haukka vei niin ei sitä yksin voinut jättää :smt003
tervaatio

Re: Riikinkukko pariskunta ja Phoenix haaremi?

Viesti Kirjoittaja tervaatio »

Käsittääkseni nuo riikit eivät tarvitse ihan nuin isoa ulkotarhaa, jos siis otan pelkästään sen yhen pariskunnan.
Toki mitä suurempi alua niillä on käytettävissä, sitä parempi...
:smt024
annemari

Re: Riikinkukko pariskunta ja Phoenix haaremi?

Viesti Kirjoittaja annemari »

Meidän riikeillä on n. 200 m2 tarhaa, ja lintuja on kolme kpl, mielipiteeni on, että liian iso tarha ei voi olla. Postimerkkitarhaan ei kannata laitta mitään lintuja eikä eläimiä !!
Tuulia

Re: Riikinkukko pariskunta ja Phoenix haaremi?

Viesti Kirjoittaja Tuulia »

Ihan normitilat riittää Phoenikseille, ainoastaan korkeutta enemmän, tykkäävät istua orrella korkealla, ja jo kukon pystönkin takia orret tai ainakin yksi niistä tulisi sijoittaa korkealle, ettei kukon pyrstö mene huonoon kuntoon, Phoeniksit ovat myös hyviä lentämään joten jos haluaa että kanaset pysyy tarhassa niin sitten myös pitää olla katto.
Phoeniksit ovat luonteeltaan todella kesyyntyviä, niistä saa nopeasti sylikanoja ja kukkoja, ovat myös kovia juttelemaan. Parvikooksi riittä kukko ja kana.
Aivan ihania meillä on punaisia ja hopeisia. :smt049
tervaatio

Re: Riikinkukko pariskunta ja Phoenix haaremi?

Viesti Kirjoittaja tervaatio »

Ihtelleni tulossa 3m*4m sisätillaa ja ulkotarhan koko noin 4m*5m. Onko liian pieni riikeille? Jos ei, niin mahtuisko kenties pariskunta feenixejä kaveriks?
Nii, ja tota ulko tarhaahan pystyy isontelemaan helposti jos se meinaa käydä ahtaaksi, mutta kuhan toi sisätila ois heti sopivan kokonen...
Vastaa Viestiin