Putsiponcho ja ystävät hautomavimmassa!

kysymyksiä ja vinkkejä haudonnasta sekä tipujen hoidosta

Valvojat: Aleksandra, HiltaHelikopteri, maatiaiskukko

Vastaa Viestiin
Putsiponcho

Putsiponcho ja ystävät hautomavimmassa!

Viesti Kirjoittaja Putsiponcho »

Hei toverit! Meillä on sekalainen ryhmä kanasia ihan lasten (ja etenkin äiteen) lemmikkinä ja nyt kääpiökochineista kolme rouvaa päätti aloittaa hautomisen. Aloittivat siis jo kolme viikkoa sitten, yhdestä pesästä emo heivasi lauantaina munan pois ja siellä oli kuollut tipu. Muut ovat vielä pysyneet kanamammojen alla. Eilen eristin kaksi mammaa omaan kahden neliön yksiöönsä :smt001 Meinasi olla ongelmana se, että muut kanat menivät hautojien pesiin munimaan. Kysymys kuuluukin, jos ruskean kaunottaren alle jääneistä 3 munasta ei tule pariin päivään mitään (?) miten saan emon lopettamaan haudonnan? Munat ovat tänään olleet kanan alla 21 vrk. Mustat kaunottaret aloittivat muutaman päivän myöhemmin joten loppuviikosta odotan sieltä jotain. Voinko olla huolettomin mielin siitä, että munia ei tarvitse itse avustaa syntymään? Tämä on meidän ensimmäinen haudonta, aiempina kesinä kukaan ei ole hurahtanut hautojiksi.. Nyt sitten kerralla kolme mammaa! :smt038 Toivon suuresti, että muista munista tulisi tipusia. Haittaako muuten ilman viileneminen yhtään? Toisen mustan mamman laitoin purujen päälle pesineen, koska aloitti hautomaan n. metrin korkeudessa olevaan laatikkoon. Ei tuntunut onneksi häiriintyneen siirrosta. Olen lueskellut täältä monien innostuneiden onnistuneita ja kantapään kauttakin menneitä yritelmiä jo aiemmin, mutta nyt uskaltauduin itsekin kirjoittelemaan, kun perheenlisäys on näin ajankohtaista! Mukava ja hauska harrastus, johon todella hurahtaa! =)
Avatar
HiltaHelikopteri
kukkoilija
Viestit: 4502
Liittynyt: 01 Marras 2005, 17:58
Paikkakunta: Vantaa

Re: Putsiponcho ja ystävät hautomavimmassa!

Viesti Kirjoittaja HiltaHelikopteri »

Jos ruskean kanasen alta ei kuoriudu poikasia, niin se kyllä jaksaa hautoa ja odotella jälkikasvua muutaman ylimääräisen päivän eli voit siirtää sille säröllisiä munia (tai jo valmiiksi kuoriutuneita tipuja) mustien kanojen pesistä. Montako munaa niiden alla on?

Kuoriutumisen avustamisesta ollaan kahta mieltä…joku avustaa ja joku ei. Kuitenkin luomuhaudonnassa avustuksen tarve on likipitäen olematon. Kanahan on luotu hautojaksi eli siinä ei reistaile kosteudet eikä lämpötilat. Siis voit olla huoleti…jos joku ei onnistu kuoriutumaan kanan alta, niin se ei tod.näk. olekaan elinkelpoinen yksilö tai kana on luultavasti vahingossa sössinyt jotain.

Ilman viileneminen ei tähän aikaan vuodesta haittaa mitään. Kovimman keskitalven haudonnoissa pesän pohjalta tuleva kylmyys voi tappaa tipuja.

Onnittelut hurahduksesta ja tulevista tipuista!
Putsiponcho

Re: Putsiponcho ja ystävät hautomavimmassa!

Viesti Kirjoittaja Putsiponcho »

Ensin oli :smt041 eli jee...munankuoria, joista yksi keltainen tipunen näytti olevan ruskean siipien suojassa. Sitten seuraavaksi :smt022 eli se ei ollut hengissä. En ollut kuoriutumista näkemässä, ja ensi hetken riemu vaihtui suruksi ja hautajaisiksi. Lasten kans haudattiin sievä keltainen ulkomuodoltaan normaali tipunen omenapuun alle. En tiedä, haluanko enää toiste yrittää saada omia kanojen hautomia munia, koska tuntuu ikävältä nämä kaksi menehtynyttä tipusta. Miksi - sitä kukaan ei varmaan osaa kertoa?

Ruskean alle jäi vielä 3munaa. Saa nähdä tuleeko niistä mitään.
Putsiponcho

Re: Putsiponcho ja ystävät hautomavimmassa!

Viesti Kirjoittaja Putsiponcho »

Nyt on rajattu aluetta niin, että ruskean hautojan seurassa ollut nuorikko kana joutui yksikseen, jottei se ole häiriöksi tipurevohkassa. Enhän tietenkään sitä voi syyttää tipusen kuolemasta, mutten voi tietääkään, koska en ole ollut näkemässä. Se ei sopeutunut sekalaumaamme, joten otin nuo kaksi erilleen aiemmin omaan häkkiinsä ja koppiinsa. Kaikki valkoiset kanat porukalla rökittivät nuorikkoa, eikä se uskaltanut laittaa vastaan, enkä halunnut ottaa riskiä, että lasten kanssa aamulla löydetään tupsujalka raatona häkistä. Siksi ovat ystävyksinä elelleet. Sitten ruskea alkoi hautoa, joten siirsin tuolloin sen alle kukon polkemien kanojen munia 5 kpl. Niistä kolme vielä kanamamman alla ja toivossa on hyvä elää...

Mustat hautovat rajatulla alueella, samassa häkissä ja kopissa kuitenkin sekalauman kanssa. Verkkoseinämä nyt välissä. Phuuh kun on vaikeaa tämä tipujen "emona" oleminen, ennenkuin niitä elävien kirjoihin saa. Meinasin jo luovuttaa ja heivata kaikkien kanojen kaikki haudotut munat metsän pedoille, mutta ajattelin nyt vielä rauhassa odotella viikon ja jos ei mitään tule, niin sitten vaan kaikki kanat sekaisin takaisin kukon luo, kävi miten kävi.. Ei kai ne jatkuvasti voi munia, muninta-intoisimmatkaan? Eivätkö ne jo mene heikkoon kuntoon, kun nämä ainakin käyvät hyvin vähän ja noeasti syömässä/kylpemässä ja heti takaisin pesään?
Putsiponcho

Re: Putsiponcho ja ystävät hautomavimmassa!

Viesti Kirjoittaja Putsiponcho »

:smt035 Tervetuloa uusi tipunen..., Kurkurkulkur sanoo ruskea mamma!! :smt060 Pikkuinen piipittäen vastaa.. ny ei malta nukkua, eka kuoriutuinen, jonka näen! Suloiset oli mamman ja lapsosen keskustelut.. Voi kunpa NYT kaikki onnistuisi!
Vastaa Viestiin