toi Klaara on aivan ihana. Se pitää kissat, koirat sun muut poissa. Uhkaa, ja jos ei väistä, niin ajaa siivet levällään ne tiehensä. Siin vaiheessa lähtee mun yli 80 kg doggikin livohkaan ja lujaa. Mut mä voin mennä tonne ihan rauhassa. Mähän voin ottaa poikasen käteeni ja liikutella niitä ja jopa tunkee kädessäni olevan poikasen Klaaran alle. Mut sitä pitää varoo, ettei poikanen säikähdä ja huuda äitiä apuun. Sillon toi varmaan tulis munkin silmille.
Ja sit mulla on 4 kukkonuorikkoa, joista pitäis valkata kaks siitoskukoiksi. Ent siitoskukko pääsi pieneen kanaparveen luomutilalle kukkoilemaan, joten nuorison vuoro.
Pedigree on jo osoittautunut hyväksi kukoksi. Nippuside yritti hypätä pensaan yläoksalta jotain herkkua onnistumatta. Pedigree tuli apuun ja hyppäs herkun ja antoi Nippusiteelle. Eli loistava kukko tulossa. Pedigreen olen siis jo päättänyt pitää. Joka tarkoittaa sitä, että Hau-Hau Champion ei jää, koska nämä ovat omenan siitosmunista haudottuja.
Munamies saa nyt mun pisteet, on hyvän harmaa ja kultaa tulossa ainakin satulaan.
Nippusiteen väritys on kesken, nyt näyttää räikeeltä, mut niska on just sellanen ku haaveilinkin. Eli kultaa tulossa niskaan ja muuten vaaleen harmaa. Mut luonteestakqaan en mee takuuseen, pikkasen on antanut viitteitä päällepäsmäristä. Eli nuo kaksi saavat kyl vielä kasvaa ja teen sit päätöksen luonteen ja olemuksen perusteella. Munamies ja Nippuside ovat Muusan kasvatteja molemmat.