Riikinkukot

juttuja muista linnuista kuin kanoista

Valvojat: Aleksandra, HiltaHelikopteri, maatiaiskukko

Vastaa Viestiin
Volmari

Riikinkukot

Viesti Kirjoittaja Volmari »

No niin, josko tässä nyt sitten ilmottautuisi, että taitaapi tuolta Monnilaiselta sitten tulla meille kesällä riikinkukkopariskunta! :smt007 :smt007

Kovasti olemme jo suunnitelleet niille asumusta aitauksineen ja tänään siis hahmottelimme miehen kanssa jo pohjaa ulkotarhalle.
Mieheni se ihastui myös näihin (kuten yhteen vuohineitiinkin) upeisiin eläimiin siihen malliin, että taitavat tulla koko perheelle aika tärkeiksi eläimiksi!
Odotamme jo kesäkuuta kovalla tohinalla ja tarhan teko starttaa jo tällä viikolla. Riikinkukkopariskunta saa oleilla ja elellä ihan keskenään, niin herrasväellä on sitten näin pesimisrauhakin taattu.
Tässä sitä nyt sitten yritetään saada aika timpuroidessa kulumaan ja pystyä pitämään maltti mielessä :smt005
Pootsi

Viesti Kirjoittaja Pootsi »

Wau, onnea jo etukäteen! :smt003
Millaiset tilat riikinkukot oikein vaativat? Lähinnä ulkotarhan kokoa ja talvitilojen lämpötilaa mietin...
Hakalan emäntä

Viesti Kirjoittaja Hakalan emäntä »

:smt007 ONNEA tuleville riikinkukoille!! :smt003 Isännälle täältä vaan terkkuja pikkuiselta Siiri-neidolta!
maunu_muori

Viesti Kirjoittaja maunu_muori »

Heh heh.. kyl mää arvasin minne ne komistukset lähti, kun tuli myynti-ilmoitukseen, että vanhentunut.. Ootas vaan Volmari.. mää on punomassa seuraavia juonia sun päänmenoksi.. palataan asiaan pikapuoliin.... :smt005 Isännälle terveisiä... oon jo keksinyt sille uuden harrastuksen. :smt002
monnilainen

Viesti Kirjoittaja monnilainen »

Naurakaa vaan Volmarille, tarttuu se kuume vielä muihinkin... :smt003 tervetuloa vaan kaikki rohkeat ja immuunit meille kylään!
Volmari

Viesti Kirjoittaja Volmari »

Juu, nauraa saa, tää alkaa olla jo vakava tauti! :smt004

Meille tulee riikinkukoille vajaan 8neliön kokinen siätila ja sen yhteyteen tarha, jonka koko on aluksi n.12neliötä ja kesän myötä (kun saadaan liiterin lisäsiipi valmiiksi) katettu ulkoilualue tuplaantuu.Minähän se pitäisin riikinkukot ihan irti pihassa tai vuohien tarhassa, mutta isäntä on eri mieltä.... Etteivät vaan karkaa.

Mitäs ihmeitä se muori on siellä viritellyt meidän päidemme menoksi? :smt017

Ja tervemenoa vaan kaikki Monnilaiselle koittaan, että eikö muka riikinkukkokuume tartu!! ...ja siinä sivussa papukaijakuumekin :smt005
monnilainen

Viesti Kirjoittaja monnilainen »

Volmari heti kun lähditte alkoi tulla linnulta tekstiä. Minä itkin riikinkukkoja ja nauroin paukaijaa!
Viimeksi muokannut monnilainen, 09 Touko 2007, 09:48. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
maunu_muori

Viesti Kirjoittaja maunu_muori »

Mää kerron heti, kun saan varmistuksen asiasta.. ei oo pelkästään mun virittelemä juttu :smt016
Justiina

Viesti Kirjoittaja Justiina »

Onnea Volmari :smt005 :smt005
Volmari

Viesti Kirjoittaja Volmari »

Niin, tänään saikin sitten purkulauta taas kyytiä, kun väsäsin vanhemman pojan kanssa riikinkukoille jo ekaa häkin elementtiä, kun nuorempi oli päiväunilla! :smt001
Saatiin sentään aikaiseksi ja käväsin sen tuossa vielä maalaamassa iltapuhteiksi.
Niin että Monnilaisen kannattaa aloittaa jo tuo surutyö tosissaan, nimittäin taitaa valmistua aika haipakkaa, ettei ainakaan ihan lopukesään veny.
Tässä tää eka etuseinä (tulee samanmoisesti kun kanoillakin on, että etuseinä on matalampi ja katon saa näin ollen oikein hyvin vinoon ja vedet valuun pois..):
Kuva

Ja tähän se sitten on kaavailtu se häkki tulevaksi:
Kuva

Tuohon ikkunaseinälle tulee aukko sisälle ja sinne tulee sitten suojaisa paikka oleskella, mistä saa oman halunsa mukaan tulla riikinkukkoherrasväki ulos näytille :smt002
Tämä suunnitelma toimii siis kesän ajan ja riikinkukkojen ulkoilu siirtyy myöhemmin rakennettavaan katokseen, jonne myös tulee vapaa ulosmeno, mutta hiukan eri kohdasta. Tulee suht samanmoinen, kuin tuo oikealla näkyvä traktorikatos.
Yhtäänpä ei ole taas intona tämä eukko!
Hakalan emäntä

Viesti Kirjoittaja Hakalan emäntä »

Mä oon kyllä oikeasti kateellinen sun timpurintaidoille :smt003 (isin tyttö taidat olla)
Avatar
HiltaHelikopteri
kukkoilija
Viestit: 4485
Liittynyt: 01 Marras 2005, 17:58
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja HiltaHelikopteri »

Onnea (pian) tulevista riikinkukoista! Onpas siellä laitettu tuulemaan!
monnilainen

Viesti Kirjoittaja monnilainen »

UUUAAAAAHHH! :smt010 Mutta hienolta näyttää silti
Volmari

Viesti Kirjoittaja Volmari »

Tässä muuten komea kukkoukko:
Kuva

Ja tässä näkyy rouvansakin (nimittäin siis tuo riikinkana, ei sorja naishenkilö oviaukossa :smt001 ):
Kuva

Ja näillä riikinkukoilla on mahtavan tuuheat pyrstöt! Siinä on nimittäin koristesulkia aimo tukku per tipuliini!
monnilainen

Viesti Kirjoittaja monnilainen »

Kyllähän meikäläinenkin melkeen kanasta menee :smt001
Vastaa Viestiin