Kauden ensimmäinen ja toinen näyttely

yleistä jutustelua

Valvojat: Aleksandra, maatiaiskukko, HiltaHelikopteri

Alice

Kauden ensimmäinen ja toinen näyttely

Viesti Kirjoittaja Alice »

Viikonloppuna oli kauden ensimmäinen näyttely meillä.Olimme etukäteen sitä mieltä että vähän turha reissu tulee tehtyä kun nuo nuoret eivät ole ehtineet ihan valmiiksi,olisivat tarvinneet vielä kuukauden verran aikaa ollakseen parhaimmillaan.Ja menimme sinne lähinnä oman seuran kannatuksen takia ja huvin vuoksi,tapaamaan tuttuja.10 kpl olimme ilmoittaneet sinne,3 kpl kääpiö Plymouth Rock ja loput Antwerpenin partakanoja,joista vain yksi mustavalkopilkullinen ja loput mustia.Lisäksi viemme sinne myyntiin porukan nuoria joita emme aio käyttää jalostukseen tai viedä näyttelyihin,molempien rotujen edustajia,ja lisäksi veimme Albin-ankan sen uudelle omistajalla samalla reissulla.(Se sai uuden hienon kodin ja oman tyttö-ystävän,eikä tarvitse olla enään isänsä kiusana meillä.)Näyttelyyn oli ilmoitettu n.450 eläintä,joten kaikenlaisia siivekkäitä oli paikalla eri rotuisista hanhista ankkoihin ja maatiaiskanoista silkkeihin ja fasaaneihin ja kaikkea siltä väliltä.

Olimme aika ällistyneitä kun nuo partakanat palkittiin parhaina kääpiörotuna ja saimme hienon kiertopalkinnon ja jättisuuren ruusukkeen!Plytmouth Rockit saivatyvät pisteet,mutta mitään erikoispalkintoja ei tullut.Olin kuitenkin tyytyäinen kritiikkiin ja pisteisiin.Kaikki sinne myyntiin viedyt kanat myytiin hyvään hintaan ja kaikkein eniten ilhadutti kun rodun erikoistuomari osti meidän nuoret partakanat itselleen!Seuraava näyttely on ensi kuussa Göteborgissa ja sinne menee toiset kanat joten saapa nähdä miten meidän käy sillä kertaa.
Rusina

Re: Kauden ensimmäinen näyttely

Viesti Kirjoittaja Rusina »

Onnea menestyksestä!!! :smt041

Löytyykö Ruotsin kananäyttelykalenteria netistä? Jos vaikka joku innostuis reissuillaan käymään katsomassa semmoisessa näyttelyssä :smt002
Vaquera

Re: Kauden ensimmäinen näyttely

Viesti Kirjoittaja Vaquera »

Onneksi olkoon. :smt038 Varsin lupaavaa jos rodun erikoistuomari on ostanut :smt004 . Saatte mielenkiinnolla seurata (vai pystyttekö) kanojenne menestystä maailmalla. Ainakin lehmäpuolella tulee näyttelyissä tutkittua kyseisen lehmän emä ja isä ja muisteltua olikos tämä lehmä nyt sitten se ja se jne.
sisu65

Re: Kauden ensimmäinen näyttely

Viesti Kirjoittaja sisu65 »

Onneksi olkoon Alice + siippa.
kaakatin

Re: Kauden ensimmäinen näyttely

Viesti Kirjoittaja kaakatin »

Onneksi olkoon Alice kanamenestyksestä. :smt023

On se hyvä, ettei Suomessa ole kananäyttelyitä, minä tietenkin niihinkin hurahtaisin. Täytis varmaan hankkia säännöllinen päivä työ jossa on viikonloput vapaat, jos kissa- ja koiranäyttelyiden lisäksi vielä pitäisi käydä kananäyttelyissä.

Miten muuten kananäyttely toimii. Arvostellaanko kana pöydällä yksi kerrallaan, niin kuin pienet koirat? Vai käykö tuomari kurkkimassa kanoja omista häkeistään? Saako jokainen yksilöarvostelun, vai meneekö arvostelu jotenkin kasvatusryhmittäin? Arvostellaanko kana pelkästään rotumäärityksen mukaan vai vaikuttaako luonne ja käytös tai joku muu?
kukkokiekuu

Re: Kauden ensimmäinen näyttely

Viesti Kirjoittaja kukkokiekuu »

Ollapa siellä rakkaassa veljesmaassa jossa voi noin vapaaasti järjestää kananäyttelyitä. :smt005 Voisitko alice kertoa meille kateellisille mahdollisimman selvästi miten se kaikki käytännössä toimi?Jos olet tietoinen, että olemme järjestämässä ensi kesänä heinäkuun 16-17 päivinä Suomen tiettävästi ensimmäistä kananäyttelyä sitten talvisodan jälkeen.Mutta ruottalaisillahan ei ole ollut tällaisia sotilaallisia esteitä sitten vuosisadan 1600-jälkeen.... :smt018

Katsele viestiotsikkoa kananäyttely 2010 ilomantsissa.
Ja onnea kanojasi menestyksistä, saitteko komeat ruusukkeet vai säkillisen kananruokaa palkinnoksi. :flower:

Toisinaan oikein toivon että tänne perähikiällekin ,eli Suomeen tulisi kaikki mahdolliset kanapöpöt, niin pääsisimme samalle viivoille muiden euroopan maiden kanssa, kuten koiraväki nykypäivänä. :smt019
kukkokiekuu

Re: Kauden ensimmäinen näyttely

Viesti Kirjoittaja kukkokiekuu »

Vielä vähän lisää kysymyksiä.Mikä se järjestävä organisaatio on nimeltään ja mistä saisi titää niiden tuomareiden nimiä ja yhteystietoja, mikä on ruotsalaisen valtakunnallisen kanayhdistyksen tai vastaavan nimi?Voit laittaa vaikka ysäriä minulle suoraan :smt023
Satchell

Re: Kauden ensimmäinen näyttely

Viesti Kirjoittaja Satchell »

Onnea näyttelymenestyksestä!!! :occasion7:

Olisiko sinulla kuvia näyttelystä, olisi kiva nähdä millaista siellä on!? Komppaan tässä edellisiä, kumpa meillekin saataisiin kananäyttelyitä, osallistujia taatusti löytyisi (kun tietää kanohin hurahtamisen voimakkuuden :smt005 )
Skuukkeli

Re: Kauden ensimmäinen näyttely

Viesti Kirjoittaja Skuukkeli »

Onnittelut Alicelle, hyvästä kasvatustyöstä... :smt003
Alice

Re: Kauden ensimmäinen näyttely

Viesti Kirjoittaja Alice »

Suurkiitos kaikille onnitteluista.Vaikka siippani sen kasvatustyön tekee,minä vain nöyrätä renkinä teen kuten käsketään ja yritän autella mukana kykyni mukaan.

Kyselitte miten tuo näyttelytouhu menee täällä.No,kanat viedään aina näyttelypaikalle torstaina illalla jolloin näyttelyn järjestävä seuran on laittanut paikat valmiiksi kuntoon ja on ottamassa vastaan,he huolehitvat myös kanojen ruokinnasta koko viikonlopun ajan.Perjantaina tuomarit arvostelevat suljettujen ovien takana.Ja se tapahtuu niin että kanat ovat omissa häkeissään (on myön isompia häkkejä joissa sitten on ryhmät ja isot linnut)ja tuomari nostaa jokaisen ulos vuorotellen ja arvostelee.Mukana on melkein aina sihteeri joka kirjoittaa valmiiseen kaavakkeeseen arvostelut,sekä numerot että kirjallisen kritiikin.Lauantaina ja sunnuntaina on näyttely aina avoin yleisölle ja nämä tuomareiden antamant kritiikit ovat kaikkien nähtävillä koska ne on kiinnitetty häkkien ulkopuolelle ja samalla siihen viereen on jo laitettu ruusukkeet,joten kaikki näkevät heti kuka pn voittanut mitäkin.Sunnuntaina iltapäivällä on palkintojenjako tilaisuus mihin kaikki näytteielle asettajat osallistuvat.Siellä sitten jaetaan ruusekkeiden lisäksi muita palkintoja,kuten esim.paras kääpiö,paras kotimainen,paras juniorin kasvattama,paras ankka,paras ryhmä jne.Best in Show on tietysti se joka saa korkeimmat pisteet mutta kana menee aina kukon edelle (koska on arvokkaampi jalostuksessa),eli jos kana ja kukko saavat saman pistemäärän voittaa kana aina.Ja palkintojen jaeon jälkeen saa pakata kanat taas ja lähteä kotiin.
Skuukkeli

Re: Kauden ensimmäinen näyttely

Viesti Kirjoittaja Skuukkeli »

Alice kirjoitti:Best in Show on tietysti se joka saa korkeimmat pisteet mutta kana menee aina kukon edelle (koska on arvokkaampi jalostuksessa),eli jos kana ja kukko saavat saman pistemäärän voittaa kana aina.
Tuohan on hienoa... :smt003
kukkokiekuu

Re: Kauden ensimmäinen näyttely

Viesti Kirjoittaja kukkokiekuu »

Tuohan kuulostaa hienolta järjestelyltä,yleisö näkee sitten valmiin paketin, ja tuomarit saavat arvostella rauhassa.Niin mekin taidamme sitten tehdä.Kauniita ruusukkeita pitää sitten hankkia. :flower: Onko siellä rehu-tai muita palkintoja? :smt004
Alice

Re: Kauden ensimmäinen näyttely

Viesti Kirjoittaja Alice »

Niistä palkinnoista...ne ovat todella vaihtelevia.Joskus rehusäkkejä,aika usein pokaaleja ja vaaseja (joita kukaan ei oikeastaan halua! :smt003 )Ja sitten on kaikkea roinaa maan ja taivaan väliltä,sponsoreista riippuen.

Oikeastaan tuo näyttelyyn valmistautuminen alkaa jo siitä että suunnittelee milloin laittaa munat hautomakoneeseen.Samaa kanaa/kukkoa ei vpo viedä näyttelyyn kuin kerran,vai korkeintaan 2 kertaa.Vaikka niitä on käsitelty ja harjoitettu olemaan pöytätasolla pienessä häkissä niin se silti rasittuvat niin paljon,ettei se kannata ottaa riskiä näyttää niitä useampaan kertaan.Eli jos aikoo käydä useammassa näyttelyssä pitää olla useampia kanoja ja kukkoja mistä valita ja vaihtaa.Yleensä näyttelyyn viedään sen vuotiset nuoret,jotka ovat juuri tulossa/tulleet sukukypsiksi.Useimmissa roduissa ovat juuri silloin parhammillaan,joten on siinä suunnittelemista jos tammi-helmikuussa kun pistää munia hautomakoneeseen että mihin näyttelyihn aikoo ehkä osallista seuraavana talvena.Ja sitten on vielä suuniteltava tarkkaan rehustus ym jotta olisvat näyttelyn hetkellä parhammillaan.Minulla tuo kaikki on ihan hebreaa,se on siippani jos on tehnyt tätä kasvatustyötä n.20v ja minä opin siinä sivussa seuratessa ja autellessani.
smari

Re: Kauden ensimmäinen näyttely

Viesti Kirjoittaja smari »

Onnittelut! Hieno lukea noita näyttelyjuttuja. :smt041
Alice

Re: Kauden ensimmäinen näyttely

Viesti Kirjoittaja Alice »

Ai,niin!Joku kyseli näyttelylistoja ym.Valitettavasti mitään yhteistä listaa näyttelyille ei löydy netistä.Svenska Rasfjäderfäförbundet´lla on jäsenlehti missä julkaistaan aina käikki näyttelyt.Joten sinne voi liittyä jäsenksi jos haluaa sen lehden:jocke.eliasson@swipnet.se.Kerran vuodessa on iso kansallinen näyttely ja sen voittaja saa SM-tittelin.Tänä vuonna se on Göteborgissa 14-15.11.Siippani voitti viime vuonna kyseisen näyttelyn!Eli pienempien palkintojen lisäksi hän sai partakanoillaan SM-tittelin,Tanskan-ja Norjan Championa ja Europpan voittaja-tittelit!!
Vastaa Viestiin