aloittelijan kysymyksiä

yleistä jutustelua

Valvojat: Aleksandra, maatiaiskukko, HiltaHelikopteri

satsuma

Viesti Kirjoittaja satsuma »

no juu juuri tuon kokoista ajttelin itsekkin; 2x2m.

Millä lämmitit sitä talvella? Vai oliko se juuri se öljypatteri?

Laitappa vaan kuvaa, jos saisi hieman katsoa vaikka mallia.. :roll:
helvi

Viesti Kirjoittaja helvi »

Linkkien kohdalla pitäisi olla kuvia.
Meinasin käyttää nyt lämpölamppua,koska sellaisen olen saanut hankittua.Ja jotenkin se on turvallisemman tuntuinen.
Mutta vasta kovemmilla pakkasilla,vielä ainakin kanala on melko lämmin,pehku lähti hyvin käyntiin,kun vein sinne kosteita koivunlehtiä.
Pootsi

Viesti Kirjoittaja Pootsi »

Satsuma, hyvältä kuulostaa suunnitelmat. :) Pehkuun kannattaa todella satsata. Meillä olil viime talvena viiden neliön eristeytssä kopissa kuttulan nurkassa neljä kanaa. Ne eivät tarvinneet mitään erillistä lämmitystä, palava pehku piti lämpötilan kovimmillakin pakkasilla yli viiden asteen.
Justiina

Viesti Kirjoittaja Justiina »

IIK! kanoilla alkoi olla kylmä kanalassa ( ulkona -11 astetta), aamulla lämpö oli laskenut pakkasen puolelle. Vesiastia ei ollut vielä onneksi jäätynyt :smt012
Kiiruusti kävin hakemassa lämpölampun, niin avot nyt on kanoilla lämmintä, ei tartte pershöyhenet huurteessa orrella istua :smt004
Justiina

Viesti Kirjoittaja Justiina »

Kerrataanpas vielä, että tämäkin pöljä ymmärtää ](*,) siis punaista lämpölamppua voi pitää öisinkin päällä, eikä tirpat tykkää huonoo? :smt017
Wuohetar

Viesti Kirjoittaja Wuohetar »

Eivät tykkää huonoa vaan hyvää, kun lämmittää mukavasti. Minulla on hautomapesän päällä, jotta lämpö pysyisi yli +5 asteen (on ollut +10><18 astetta)! Huomenna pitäisi viritellä kuoriutuville poikasille turvallinen ja lämmin häkki, jottevät kipittelis vuohien karsinoihin ja kylmettyisi! :duckie: :duckie: :duckie: :duckie: :duckie:
Justiina

Viesti Kirjoittaja Justiina »

kiitti Wuohetar :smt002 oikein muistelin :smt003
Toivottavasti kuoriutuu paljon suloisia tipusia Kuva

ps. mitä ihmettä mie tähän aikaa oon jo hereillä :smt012
Moilanen

yleiskeskustelu/kanat

Viesti Kirjoittaja Moilanen »

Eilen ja tänään -20. Rupesin muistelemaan noita lämmitysjuttuja ja täältähän niitä löytyi.
Tuolta alusta ne lämpölamput ja öljylämmitteiset patterit rinnakkaisvertailuissa.
No senverran kiinnosti poikkitieteellinen kokeilu; meillä on kanalassa 150W inrapunalämmitin (saatavissa käyttöön) ja 850W öljytäytteinen kolmiripainen patteri.
Istuin tunnin tuolla kanalassa ja mittailin lämpö päällä/lämpö pois jaksoja. Meni kutakuinkin tasan ja kun kello oli 0700 aamulla, lopetin 0800, ei siis auringon säteilyäkään ollut sotkemassa hienoa tieteellistä tutkimustani.
No loppukustannuksissa /kuukausi asettuivat nämä kaksi lämmityskeinoa siten, että tuo lämpölamppu antoi valoa/lämpöä 10,8€/kk ja patteri lämpöä 30,6€/kk.
Viihtyvyyttä perustelin; lampun alle voi mennä lämmittelemään mutta lattia on aina kylmä.
Patteri kolmeripaisena antaa ylöspäin suuntautuvaa/nousevaa lämpöä.
Aiemmin lattialla vesi jäätyi näillä pakkasilla mutta nyt metrin korkeudelle asetettu ruokintataso, siellä vesi ei jäätynyt, eli metrin korkeudessa vallitsee +asteita lattialla pakkasta.
Nykyisellä patterilämmityksellä kanat näyttävät viihtyvän ja lämpölamppu jäänee pikkutirpakoille.
Oho, tulipa pitkä juttu.
maunu_muori

Viesti Kirjoittaja maunu_muori »

Ei sussakin Moilanen satu oleen jotain insinöörin vikaa?
Avatar
HiltaHelikopteri
kukkoilija
Viestit: 4521
Liittynyt: 01 Marras 2005, 17:58
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja HiltaHelikopteri »

Tuosta lämmityksestä tuli semmoisia juttuja mieleen, että kun sähkölämmitys on kuitenkin se paloturvallisuuden kannalta paras vaihtoehto ja onhan se niin helppokin…Harvalla taitaa enää nykypäivänä olla puu-uunia elikkosuojassa…Niin mikäs sitten eteen, jos on tulipalopakkaset ja sähkökatko? Ja jos paljon puhuttu ilmastonmuutos etenee ja sähkövikoja aiheuttavat myrskyt lisääntyvät? Mikähän olisi sitten se sähkötön lämmitysmööpeli, jonka laittaisi? En halua mitään “p…ja maalailla seinille”, kunhan vain rupesin pohtimaan…Onko kellään varalämmitysjärjestelmää jemmassa?

Sähkösäästönikseinä: -Lisäeristys kannattaa aina…kallis tehdä, mutta lämmityskustannukset pienenevät. -Vanha kunnon lumeus kunniaan, jos kellä sattuu sitä lunta olemaan nykytalvina…-Sähköyhtiöt kannattaa kilpailuttaa, löytyy muuten vallan huimia hintaeroja…me on kilpailutettu pari kertaa ja suosittelen kyllä kaikille :)

No, kaikki harrastuksethan maksavat ja eipä tämä kanailu sähkönkulutuksineenkaan ole sieltä harrastusten kalleimmasta päästä…näitä on vaan niin kiva pähkäillä.
Volmari

Viesti Kirjoittaja Volmari »

Mietin Hilta tässä juuri tänäaamuna samaa, kun kanalan suunnalta paukahti sulake.
Olis se aikamoista, kun iskisi vaikka vajaan viikon sähkötön jakso!
Voisi olla kanoilla vilakka.
Meillä on tallissa ollut wanha porinmatti joka on edelleen tallessa, mutta tallissa pysyy plussalla vuohien ja pehkun ansiosta (ilman pakkasvahtiakin), kun ovi on kiinni, joten kai mä kanat sinne roudaisin jos hätä tulisi.
Mietin myös, että kuumana höyryävät vesiämpärit voisi olla hyvä hätävara pikkuhätään....siis jos ei olisi pitkä katkos.

On se kyllä hyvä olla varasuunnitelma, kun ei sitä ikinä tiedä. Sillon kovana pakkastalvena (olikohan 2001 :smt017 ) meidän porukat oli reilun viikon ihan ilman minkäänmoista sähköä ja asuvat sentään sivistyksemmässä kuin me! Onneksi heilläkin on edes varaava takka.
Kyllä meillekin sisälle se puuhella (edellisten poistama)tulee vielä tuohon leivinuunin kylkeen, niin saa lämmintä vettä ja ruokaa tarvittaessa (ja muutenkin) ja jos ei muu auta, niin olishan se kiva, kun olis kanat tuossa tuvan nurkassa orrella :smt005 :smt005
Pootsi

Viesti Kirjoittaja Pootsi »

Tuo on tosi tärkeä asia miettiä, ei mitään pirujen maalailua. :)
Meillä kuttulaa lämmitetään joskus samassa rakennuksessa olevan saunan avulla. Omasta mielestäni vielä nykyään kannattaa asentaa kamina eläinsuojaan rakennusvaiheessa, oikein käytettynä asialliset tulisijat on ihan turvallisia.

Eristys on hirveän tärkeä asia. Mulla on paraikaa viisi nuorta kanaa viiden neliön kopissa, seinissä on villat sisällä. Koitan pitää lämmöt alle kymmenessä asteessa, ovea saa pitää auki lähes jatkuvasti. Kopissa on kestopehku vielä alkutekijöissään, mut vissiin kanat lämmittää itse koppia aika hyvin.

:smt005 Meillä on myös hätäsuunnitelmana ottaa kanat tupaan. Tai siis jos tulee oikein tositosi poikkeushätä, niin tarpeettomien huoneiden ovet suljetaan, elellään vain keittiössä ja makuuhuoneessa kissojen ja kanojen kanssa.
Puuhella on muuten tosi huippukeksintö! Sellaisella saa koko kämpän lämpimäksi hetkessä, ohessa voi vielä laittaa ruokaa tai keitellä kanoille perunoita. :smt001
kuukernuppi

Viesti Kirjoittaja kuukernuppi »

Olen miettinyt tuota lämmitysjuttua usein myös, meillä on irrallaan oleva Porin matti jonka ajattelin hätähätätapauksessa roudata kanalaan. Ukko saa sitten hätäpäissään viritellä sinne jonkunlaisen savuhormin ettei tule palvattua kanaa :smt004 Se on oikeasti asia johon kannattais nykyisten sähkökatkosten suuren määrän takia jotenkin varautua, mielellään jo kanalaa suunniteltaessa. Asiaa hankaloittaa se että esim. työmaaparakista tulee luvanhankinnan alainen jos sinne laitetaan tulipesä :smt012
helvi

Viesti Kirjoittaja helvi »

Yhdessä kanalassahan leivinuunin muuripuoli oli kanalaan päin.Se oli kätevä,kun tulipesä oli eteisen puolella.
Kamalaa,miten sitä osaisi ottaa kaikki mahdolliset jutut huomioon,jos uuden rakentaisi.Varsinkin kesäaikaanhan yleensä rakennetaan...
kanaemo

Viesti Kirjoittaja kanaemo »

Kuukernuppi: Kuka siellä korvessa kävisi teidän työmakoppia kyttäämässä? Ja ainahan voi väittää, et se on vain koriste. Kanat tykkää kauniista sisustuksesta :smt003
Vastaa Viestiin