Tipu päivässä!

kysymyksiä ja vinkkejä haudonnasta sekä tipujen hoidosta

Valvojat: Aleksandra, HiltaHelikopteri, maatiaiskukko

Vastaa Viestiin
mirri

Tipu päivässä!

Viesti Kirjoittaja mirri »

Tipu päivässä pitää skarppina!
Mulla nää kanat innostui tekemään omia salapesiään. Ja sitten kun paikallistin niitä jo lähistön autiotaloiltakin "pesimästä" niin laitoin homman stoppiin.
Kanat murisee nyt tarhassa, loppui vapaana juoksu hetkeksi aikaa.
Mutta keräilin kaikki lähistön pesät tyhjiksi. Ja koirien kanssa vielä etsittiin varmuuden vuoksi ettei jäänyt mitään eikä ketään minnekkään.
Mutta nyt nää munat on ollut mulla haudonta koneessa noin 1,5 viikkoa. Ja jokapäivälle tupsahtaa tipu :smt007 .Tupsahtelu alkoi viimeviikolla.
Niin munia löytyi kaikkiaan 58 kpl. Että kyllä nää maattari sekoitukset on hyviä munimaan!
Mietin tässä vaan että millä logiikalla noi kanat itse näitä hautoi? Vai kävikö kaverikin pukkaamassa munia sekaan lisäksi?
Pesiviä kanoja oli neljä kappaletta. Ja yksi hurja istui oikeen keon päällä!
Kuinkahan tässä ois käynyt jos kanat ois saaneet pitää päänsä ja hautoa itse?
Voisko nää olla niin fiksuja et kun yks ois lopettanut/kyllästynyt, niin toinen ois jatkanut. Kun kaikissa pesissä näytti ainakin olevan kahden munimia munia. Kun eikös kana kuitenkin lopeta hautomisen siihen paikkaan, kun tiput alkavat liikkua enemmän?
Eepi

Re: Tipu päivässä!

Viesti Kirjoittaja Eepi »

No hankala sitä on sanoa. Kokeilemalla sen olisi nähny! :smt002 :smt003
Vastaa Viestiin