Kana-unelmasta totta!

yleistä jutustelua

Valvojat: Aleksandra, HiltaHelikopteri, maatiaiskukko

Vastaa Viestiin
Erica

Kana-unelmasta totta!

Viesti Kirjoittaja Erica »

Kanojen pitäminen on ollut unelmana jo pari vuotta mutta näin pääkaupunkilaisena jäänyt vain unelmaksi. Talon ostamisen myötä sain vihdoinkin toivomani puutarhan johon voin sujauttaa pienen kanalan ja poikaystäväkin on innoissan! :smt041 En tiedä mikä innostaa poikaystävää enemmän, kanalan rakentaminen vaiko itse kanat.

Koska piha kuitenkin on suht pieni ja asumme Espoossa taajamassa saan tyytyä 3-5 kanan parveen, kukko jää valitettavasti hankkimatta niin kauan kuin naapurissa asuu äkäinen 90-vuotias rouva. Tarkoitus on aloittaa kesäkanalasta, mutta varmuuden vuoksi se eristetään jo valmiiksi. :smt005 Lupalippuset ja lappuset on täytetty, nyt on vain odotettava lumien sulamista jotta päästään itse kanala pystyttämään! Sitten tietenkin pitäisi löytää se pieni parvi, maatiaiset kiinnostaisivat kovasti kuten myös orpit, mutta niin kauan kun en tiedä jos kanat pidetään talven yli en raaski näihin satsata.

Seuraava unelma onkin sitten liha-kanien kasvatus, mutta jos nyt kuitenkin aloittaa yhden projektin kerrallaan.
Tituliini

Re: Kana-unelmasta totta!

Viesti Kirjoittaja Tituliini »

Onneksi olkoon! Harmi ettei kukkoa voi hankkia. Se pitää akat kurissa :smt002 . Ehdottaisin kuitenkin maatiaisia alkuun. Ovat kylmänkestäviä ja valloittavia. Orpingtoneja suhteellisen vähän niin sisäsiittoisuutta on enemmän :smt012 . Jos isompaa rotua haluaa niin brahmat ovat superkilttejä ja hyviä munijoita. Ne voisivat olla aika rauhallisia myös ilman kukko-ukkoa- :smt048
MasKot

Re: Kana-unelmasta totta!

Viesti Kirjoittaja MasKot »

Sama tarina täällä, ja lähes naapurissa asutaan :smt041
Pikkukanalan rakennus lähtee käyntiin kunhan tästä muka-muka talvesta päästään eroon ja tulossa on alhon maatiaisia ja mitä nyt hautomaprojektista saadaan aikaiseksi (tänään menee ensimmäinen koesatsi koneeseen :smt054 ).
Erica

Re: Kana-unelmasta totta!

Viesti Kirjoittaja Erica »

Kukko olisi kyllä ihana, mutta tuo naapurin akka taitaa olla niin kovaa tekoa ettei edes kiltein kukko saisi sitä ylipuhuttua. :smt044

Kuinka kovia brahmat ovat munimaan? Poikaystävä on nimittäin suurkuluttaja kun tulee kananmuniin, joten haluamme ehdottomasti hyviä munijoita. Herra oli esim. hyvin ihastunut silkkeihin kunnes kerroin, että munivat pieniä munia ja lässähtävät helposti pesään.

Syy miksi emmin "hienojen" kanojen suhteen on, että voivat syksyllä joutua pataan. En tiedä onko vain minun hölmyyttäni, mutta tuntuu tyhmältä kun tiedän jo alusta lähtien etteivät pääse jatkamaan sukua ja näiden lintujen poistaminen (jo pienestä) geenikannasta tuntuu haaskaukselta. Mutta ehkä tässä nyt puhuu sisäinen biologini eikä muut näitä asioita pahemmin ajattele.

MasKot, satuinkin juuri näkemään esittelyviestisi ja älysin, että kohtalotovereita löytyy ihan naapurista! Mielestäni on ihanaa, että pientarvekanalat ovat yleistymässä myös täällä pääkaupunkiseudulla. Nämä kurakelit saisivat kyllä poistua joo niin pääsisi puutarhaan kaivamaan ja kanakoppia rakentamaan. Meillä toteutetaan varmaan tämän tyyppinen kanala (mutta hieman isompana): http://www.youtube.com/watch?v=I1QlQ8Q_d14
MasKot

Re: Kana-unelmasta totta!

Viesti Kirjoittaja MasKot »

Olisiko sitten ihan tehotytöt paikallaan? Löytyy mm täältä http://www.lassilantila.fi/

Meillä olisi suunnitelmissa tämänkaltainen http://www.backyardchickens.com/a/la-ca ... icken-coop.
Maatikko

Re: Kana-unelmasta totta!

Viesti Kirjoittaja Maatikko »

Mäkin suosittelen eka kesäksi tehotyttöjä. En tosiaankaan tarkoita että niiden elämä olisi yhtään sen vähemmän arvokas kuin "arvokanojenkaan", mutta tosiasiahan on, että tuntuisi vähän pölhöltä ottaa vaikka uhanalaisia maatiaiskanoja kesäksi ja lyhentää niiltä päät sitten syksyllä. Jatkossa sitten voi miettiä, haluaako ruveta ympärivuotiseksi kanalliseksi.
Maattari
lindell
Viestit: 1725
Liittynyt: 18 Elo 2009, 22:23
Paikkakunta: Iitti

Re: Kana-unelmasta totta!

Viesti Kirjoittaja Maattari »

Kesäkanoiksi suosittelen minäkin hybridejä. Tekevät juuri sitä mitä niiltä odotetaan, eli munivat. Eikä munien suurkuluttajankaan tarvitse pitää kymmeniä kanoja saadakseen riittävästi munia. Eivät lässähdä pesiin hautomaan. Ruskeat hy linet ovat rauhallisia ja kesyjä. Maatiaisten saaminen kesäkanoiksi voi olla hankalaa, harva myy jos tietää että joutuvat syksyllä pataan, itse en ainakaan myisi. Eri juttu jos saa vuokralle että palautuvat syksyllä takaisin. Lisäksi useimmat maatiaiskanakannat hautovat, niin voi olla että ne haluavatkin vain lisääntyä kesällä ja jää ilman munia. Tosin eri kannoissa on vaihtelua ja kantojen sisälläkin on eri linjoja, toiset hautovat enemmän ja toiset vähemmän. Brahma on huono munija.
Sekulikanoja, vuohia, koiria ja kissoja.

The darkest places in hell are reserved for those who maintain their neutrality in times of (moral) crisis. D. Alighieri
Tituliini

Re: Kana-unelmasta totta!

Viesti Kirjoittaja Tituliini »

En kyllä allekirjoita että brahma olisi huono munija. 5 munaa viikossa on tullut jo monta kuukautta per nokka. Kai se on yksilöllistä :smt017 . Mutta jos pataan meinaavat joutua niin tehotytöt ovat ykkösmunijoita. Siinä on vaan se pulma, että jos niihin kiintyykin, (ja päättää talvikanalankin tehdä), niin eivät ole kovin pitkäikäisiä. Jalostettuja jatkuvaan munimiseen kun ovat..
Maattari
lindell
Viestit: 1725
Liittynyt: 18 Elo 2009, 22:23
Paikkakunta: Iitti

Re: Kana-unelmasta totta!

Viesti Kirjoittaja Maattari »

Pikaisella googletuksella, sekä täällä rotuesittelyssä että minun kanarotukirjassa brahman sanotaan munivan noin kolme munaa viikossa, minusta se ei täytä hyvän munijan kriteeriä. Munintaprosentti menee alle 50. Mutta Tituliinin kanat munivat kyllä hyvin :smt001
Sekulikanoja, vuohia, koiria ja kissoja.

The darkest places in hell are reserved for those who maintain their neutrality in times of (moral) crisis. D. Alighieri
Erica

Re: Kana-unelmasta totta!

Viesti Kirjoittaja Erica »

Mukava kuulla, että en ole yksin mietteideni kanssa. :) Eli taidamme näin aluksi ottaa hybridejä ja sitten mietimme, haluammeko pitää kanoja talven yli ja haluammeko muita rotuja.
Vastaa Viestiin