Kuinka kesytätte ankkanne/muut lintunne?

juttuja muista linnuista kuin kanoista

Valvojat: Aleksandra, HiltaHelikopteri, maatiaiskukko

Vastaa Viestiin
tyleet

Kuinka kesytätte ankkanne/muut lintunne?

Viesti Kirjoittaja tyleet »

Mietiskelin vaan, kuinka saisimme kolme uutta ankkaamme kesytettyä. Eivät oikein ollenkaan ole tottuneet ihmisiin :smt009 Ostimme ne noin 2,5kk:n ikäisinä. Ennestään meillä on kaksi ankkaa, jotka ovat olleet poikasista asti meillä, joten ne ovat erittäin kesyjä, seuraavat ja tulevat kutsusta luokse :smt001 Mutta nämä kolme saa kyllä aikaan harmaita hiuksia.. Eivät toki ole olleet meillä vielä kovinkaan kauaa, mutta silti. Ollaan jouduttu jättämään parina yönä ne pihalle yöksi, kun emme saa niitä lammesta millään pois tai jos saamme, paimentaminen ei onnistu sitten millään sisälle/pienempään aitaukseen. Ei viittisi jättää niitä pihalle, kun kettu liikuskelee täällä ja yötkin alkavat olla jo aika kylmiä.
Eli kuinka te ootte saanu kesytettyä teidän ankat/muut linnut, jos ovat tulleet aikuisina teille? Vai annatteko olla "villimpinä"? Olisi kiva jos nuo saisi edes sisälle kohtuu helposti, ettei tarvitse tuntia/kahta tuntia houkutella :smt012
taikku

Re: Kuinka kesytätte ankkanne/muut lintunne?

Viesti Kirjoittaja taikku »

Minä olen tehnyt uusien kanssa niin, että ovat ensin jonkin aikaa tarhassa, missä muut ankat yöpyy (päivät ovat pihalla). Olen pitänyt tärkeänä, että "leimaantuisivat" muihin ankkoihin ja sitten vasta päästänyt vapaaksi muiden mukaan. Olen myös niiden tarhassa ollessa yrittänyt olla niiden kanssa aina päivittäin, että tottuisivat minuun. Jos saavat olla vapaana lammella nyt, on varmasti vaikeampi "kesyttää".
Vastaa Viestiin