Kalkkuna suolaan

juttuja muista linnuista kuin kanoista

Valvojat: Aleksandra, maatiaiskukko, HiltaHelikopteri

Vastaa Viestiin
koivuton

Kalkkuna suolaan

Viesti Kirjoittaja koivuton »

En ainakaan löytänyt-ja jos ukkokullalta kysytään mun etsiminen on yhtä tyhjän kanssa- mistään konaisen kalkkunan suolauksesta. Sain viimeinkin toimitettua siskolleni joulukalkkunan ja nyt se, n 10 kg, pitäisi sulattaa ja suolata. Miten olette sen tehneet? :smt017 .
Olen paloitellu kaikki muut ennen pakastamista, joten en ole edes ajatellut, miten kokonainen kannattaisi suolata.
Paltsi

Re: Kalkkuna suolaan

Viesti Kirjoittaja Paltsi »

Minä laittaisin niinkuin kinkun. 10% suolaveteen sulamaan ja jos vesi likaantuu niin välillä veden vaihto. Saapi olla viikon jos on viileässä, noin jääkaappilämpötilassa. Fileisiin varmuudeksi suolavettä ruiskulla.
Joku muu neuvoo eri tavalla :smt003
koivuton

Re: Kalkkuna suolaan

Viesti Kirjoittaja koivuton »

Kiitos neuvosta. Ajattelinkin, että varmaan suunnillee niinkuin kinkku, mutta toi rintalihaan lisäys ei ois tullu pieneen mieleenkään.
Välitänpä viestiä siskolle, ni saa joulukalkkunasta pääsiäissellaisen :smt003
Maattari
lindell
Viestit: 1725
Liittynyt: 18 Elo 2009, 22:23
Paikkakunta: Iitti

Re: Kalkkuna suolaan

Viesti Kirjoittaja Maattari »

Meilläkin suolattu kuten kinkku ilman ruiskutusta, viikon ollut ja taidan suositella tuota ruiskutusta tai sitten vähän pidempää lillutusta.
Sekulikanoja, vuohia, koiria ja kissoja.

The darkest places in hell are reserved for those who maintain their neutrality in times of (moral) crisis. D. Alighieri
Vastaa Viestiin