kuivike ja pesätarpeet

yleistä jutustelua

Valvojat: Aleksandra, HiltaHelikopteri, maatiaiskukko

Vastaa Viestiin
pjl123

kuivike ja pesätarpeet

Viesti Kirjoittaja pjl123 »

Nyt alkaa olla oma pikku kanalani valmis kuudelle tulokkaalle, kysyisin viellä että voiko lattialle laittaa sahanpurua kuivikkeeksi?? ja laitetaanko pesiin heinää?? ulkoilutia on erikseen johon pääsevät kuopsuttelemaan. :smt038
epi

Re: kuivike ja pesätarpeet

Viesti Kirjoittaja epi »

Miksei sinne voi sahanpurua laittaa? minä ainakin aion turpeen päälle laittaa sahanpurun.. pesissä meillä on tällä hetkellä olkia, mutta setä sanoi että oljet likaantuu nopeammin, kun kutterinpuru. samoin se on poikasystävällisempää kun olki ja ihan sahanpuru.. itselläni ei ole vielä kokemuksia, mutta näin olen kuulluut monta vuotta alhoja kasvattaneelta.. :)
saralele

Re: kuivike ja pesätarpeet

Viesti Kirjoittaja saralele »

Voi laittaa heiniä ja sahanpurua!
iracarita

Re: kuivike ja pesätarpeet

Viesti Kirjoittaja iracarita »

Minulla on kutterinpurua kuivikkeena ja munintapesissäkin. Voi sitä riemua, kun lisään uutta purua! Kaikki kylpyyn! :smt003
Kotkottaja

Re: kuivike ja pesätarpeet

Viesti Kirjoittaja Kotkottaja »

Kannattaa laittaa myös kuiviketurvetta purun sekaan. On meinaa huomattavasti parempi aine sitomaan pas... läjiä :smt002 Ja kanat rakastavat turvekylpyjä. Se voi kyllä pölistä enemmän kuin puru, mutta näistä kahdesta kannattaa sekoitella mieleinen coctail :smt003
ellikki

Re: kuivike ja pesätarpeet

Viesti Kirjoittaja ellikki »

Meillä on lattialla sahanpuruja ja turvetta, suhteet vaihtelee...
Pesissä kuivaa heinää tai kutteria.
maunu_muori

Re: kuivike ja pesätarpeet

Viesti Kirjoittaja maunu_muori »

Pesän pehmikkeenä voi käyttää myös sitä puu"suikeroo", joka on tarkoitettu koirankoppeihin lämpöeristeeksi ja pehmukkeeksi. Ainakin Jyskylän Agrissa sitä on ja taitaa olla lemmikkieläinkaupoissakin. Toi on sillain hyvää, ettei sitä syödä, eikä se helpolla homehdu, kuten heinä.
miemsl

Re: kuivike ja pesätarpeet

Viesti Kirjoittaja miemsl »

Olen huomannut että pesän kuivikkeena olkisilppu ja/tai kutteri toimii kaikista parhaiten. Heinä tuppaa homehtumaan suuremman sokeripitoisuuden vuoksi, ja turve pöllyää.
kuusiaita.com

Re: kuivike ja pesätarpeet

Viesti Kirjoittaja kuusiaita.com »

Agrimarketista (ja varmaan muualtakin) saa valmista puru-turveseosta pienessä paalissa. :smt001
Vastaa Viestiin