Höyhenten puhdistus

yleistä jutustelua

Valvojat: Aleksandra, maatiaiskukko, HiltaHelikopteri

Vastaa Viestiin
Erica

Höyhenten puhdistus

Viesti Kirjoittaja Erica »

Yritin etsiä aihetta mutta en löytänyt. Minua kiinnostaa höyhenten puhdistus hyötykäyttöön (koristeeksi, kissanleluiksi jne.) ja mietin miten kannattaa menetellä? Onko jotain tiettyjä aineita puhdistukseen joita suosittelette, vai puhdistuuko ne ihan keittämällä? Toiveena olisi tietenkin, etteivät menetä muotoa ja väriä kauheasti.

Saaristossa kun välillä liikun ja löydän kauniita höyheniä luonnosta, mutta en nyt viitsisi sisälle tuoda mahdollisia öttiäisiä/tauteja. Tulevaisuudessa sitten jos pataan meneviltä kukoilta saisi ne nätimmät höyhenet talteen. :smt003
vardenji

Re: Höyhenten puhdistus

Viesti Kirjoittaja vardenji »

Fasaanitarhaa joskus hoitaneelta kaverilta kyselin joskus samaa ja vastasi että pakastaminen riittäis. Ite olen kuitenkin villilintujen sulat pessy niin kuumalla kun kädet kestää, kuivannu ja pakastanu. Omien kanojen sulat olen vaan huuhdellu lämpimällä vedellä jos likasia, tai puhtaat vaan pakastanu tai saunottanu.
Vastaa Viestiin