Tipun kasvu pysähtynyt

kysymyksiä ja vinkkejä haudonnasta sekä tipujen hoidosta

Valvojat: Aleksandra, HiltaHelikopteri, maatiaiskukko

Vastaa Viestiin
Viktoria

Tipun kasvu pysähtynyt

Viesti Kirjoittaja Viktoria »

Yhden tyrniskanatipun kasvu on pysähtynyt. Sen kaksi sisarusta (kukko ja kana) kasvavat kohisten, mutta tämä yksi piipittää surkeana ja lämmittelee emon helmoissa yhtenään. Hiukan pershöyhenissä on kuivunutta kakkaa, syö kyllä muiden tahtiin. Mä ainakin tulisin hulluksi jos olisin se emo, kun yks kiukuttelee koko ajan... :smt013
Pitäiskö sitä nyt sitten hoivata jotenkin? :smt017
Avatar
HiltaHelikopteri
kukkoilija
Viestit: 4502
Liittynyt: 01 Marras 2005, 17:58
Paikkakunta: Vantaa

Re: Tipun kasvu pysähtynyt

Viesti Kirjoittaja HiltaHelikopteri »

Vaikea kysymys...joku lopettaa vähänkään poikkeavat tiput oitis ja joku hoivaa niin kauan, että joko selviää (ainakin toistaiseksi) tai kuolee/on lopetettava pois. Itselläni on vain yhdestä heikosta/hitaasti kehittyvästä kanatipusta kokemusta, joten päädyin hellämielisyyttäni hoivaamislinjalle. Tarkkailin, että se varmasti syö ja juo. Kun tipu heittäytyi ihan apaattiseksi (pari kertaa, muutaman päivän iässä), niin juotin sille tippa kerrallaan cocista. Nyt tipu on jo nuorikon iässä, pienikokoinen sisaruksiinsa verrattuna, mutta terhakka ja kasvaa hitaasti, mutta varmasti.

Minkä ikäisestä tipusta teillä on kysymys? Tarkista, ettei peräaukossa ole kuivunutta kakkaa, joka estää ulostamisen. Jos aikasi ja intosi riittää, niin syötä sitä ihan erikseenkin ja tutki, että kupu myös täyttyy. Koeta testata tipun näkö eli onko silmät normaalit ja huomaako se esim. sormen liikkeet. Jos vaikuttaa, ettei löydä emon alle lämmittelemään, niin laita vaikka lämpölamppu avuksi.
Iloisten Munatalo

Re: Tipun kasvu pysähtynyt

Viesti Kirjoittaja Iloisten Munatalo »

Tuosta coca colan juottamisesta kysyisin että mihin sen taika perustuu? Sokeri ja kofeiini pitoisuuteenko?
Avatar
HiltaHelikopteri
kukkoilija
Viestit: 4502
Liittynyt: 01 Marras 2005, 17:58
Paikkakunta: Vantaa

Re: Tipun kasvu pysähtynyt

Viesti Kirjoittaja HiltaHelikopteri »

Niin luulisin. Vinkki on jäänyt mieleen kyyhkyharrastajien käyttämistä virvoituskonsteista.
Iloisten Munatalo

Re: Tipun kasvu pysähtynyt

Viesti Kirjoittaja Iloisten Munatalo »

OK :smt003
Vastaa Viestiin