Muut kanat munii hautojan pesään!

kysymyksiä ja vinkkejä haudonnasta sekä tipujen hoidosta

Valvojat: Aleksandra, HiltaHelikopteri, maatiaiskukko

Vastaa Viestiin
chicken

Muut kanat munii hautojan pesään!

Viesti Kirjoittaja chicken »

Meillä on yksi hautoja jonka pesään muut käyvät munimassa vaikka vieressä on toinen tyhjä pesä. Olen keräillyt uudet munat pois, mutta miten kuoriutumisvaiheessa, pitääkö pesän suulle laittaa verkko ettei sinne mennä munimaan? Poistuuko hautova kana pesästä viimeisinä haudontapäivinä lainkaan? Entä tipujen kuoriuduttua ensipäivinä? Vai vasta silloin kun kana lähtee tipuineen pesästä? Mietin vain sen verkon laittoa käytännössä, että pitääkö kana käydä nostamassa ulostamaan?
Avatar
HiltaHelikopteri
kukkoilija
Viestit: 4502
Liittynyt: 01 Marras 2005, 17:58
Paikkakunta: Vantaa

Re: Muut kanat munii hautojan pesään!

Viesti Kirjoittaja HiltaHelikopteri »

Pesän verkotus kuoriutumisvaiheessa on erittäin hyvä juttu silloin, kun muut kanat edelleen käyvät munimassa hautojan pesään, koska munivat kanat eivät välttämättä osaa varoa ollenkaan kuoriutuvia tipuja. (Pahimmassa tapauksessa tiput tapetaan.) Hautoja ja jo tipuja saanut kana kakkii vähintään kerran päivässä, joten nosta se pois verkotetusta pesästä n. pari kertaa vuorokaudessa...syömään/juomaan/kakkimaan/kylpemään.
chicken

Re: Muut kanat munii hautojan pesään!

Viesti Kirjoittaja chicken »

^Kiitos neuvoista :smt045

Täällä pitäisi olla kaikki "tyhmät kysymykset" samassa ketjussa niin vois sieltä lukee :smt023 Tuli nimittäin taas kysymys mieleen, nimittäin kun läpivalaisin munia, kaikki viisi on samaan aikaan laitettu koneeseen ja 4 niistä on jo niin tummia ettei valo hädin tuskin läpäise (14. haudontapäivä) mutta yksi munista on outo :smt017 Siitä menee valo vielä läpi ja siinä on tummaa kohtaa ainoastaan n. neljäsosa munasta. Selvä sikiö sielä kuitenkin on, pystyin eilen jopa laskemaan varpaat :shock: Se liikkuu ja potkii sielä ihan hyvin. Mutta on tuntunut koko haudonnan ajan että se on päivän tai kaksi toisia jäljessä. Onko sielä siis jotenkin epäkesko sikiö vai onko muilla ollut tällasta? Selviääköhän se ulkoilmaan asti?
Avatar
HiltaHelikopteri
kukkoilija
Viestit: 4502
Liittynyt: 01 Marras 2005, 17:58
Paikkakunta: Vantaa

Re: Muut kanat munii hautojan pesään!

Viesti Kirjoittaja HiltaHelikopteri »

Jospa se ”epäkeskokin” selviää…älä noin virkeää tapausta poista haudonnasta, ethän poista!
Mimmoinen kone sulla on? Eli pysyykö siinä lämmöt tasaisina joka kohdassa? Äkkiä tulisi mieleen, että hitaammin kehittyvä sikiö olisi ollut viileämmässä paikassa kuin muut. Jos koneessa on lämpötilaeroja, niin kannattaa vaihtaa välillä munien paikkoja.

Sulla on mainio läpivalaisulamppu, kun varpaatkin saat laskettua :smt003 Läpivalaisu on hauskaa ja kiehtovaa puuhaa, mutta siinäkin pitää muistaa se kohtuus, ettei turhaan auo konetta ja haihduta sieltä lämpöjä ja kosteuksia.
chicken

Re: Muut kanat munii hautojan pesään!

Viesti Kirjoittaja chicken »

Mulla on itsetehty kone eli voi hyvinkin olla varmaan lämpötilaeroja. Tämä epäkesko on ollut keskivaiheilla mut kuitenkin sen viereinen muna on kehittynyt normaalisti. Mut en nyt poista sitä kuitenkaan sitten :smt002
Se kone on tehty niin ettei siinä ole erikseen reikää minne työntää käsi ja kääntää munia, et aina pitää nostaa kantta sen verran. Oon läpivalaissut aina sillon kun on munienkääntöaika. Hyvin nopsaanhan se kuitenkin käy se kääntö ja kosteus lähinnä laskee niinä aikoina mut tosi nopeasti tulee kyllä takaisinkin.
Vastaa Viestiin