Siniviiruja kuoriutuu...

keskustelua koneellisesta haudonnasta

Valvojat: Aleksandra, HiltaHelikopteri, maatiaiskukko

Sakovri

Siniviiruja kuoriutuu...

Viesti Kirjoittaja Sakovri »

Heräsin tuossa kolmen aikaan ja omatekoisessa hautomolaatikossa kolisteli jo yksi ihan kuiva tirppa, ja äsken kun kurkkasin lootaan uudestaan siellä oli ainakin yhdessä munassa isohko reikä, toivottavasti sekin pääsee omin neuvoin pihalle. :smt007

Ostin jokunen viikko sitten Rusinalta 6 siniviiriäisen munaa, toiveena saada kuoriutettuja oma pikku lemmikkilauman alku. 23.6. laitoin munat laatikkoon, eli 18. haudontavuorokausi menossa nyt. Toissapäivänä munia kääntäessä pudotin yhden vahingossa ja se toki halkesi, munassa ei kuiten ollut edes alkiota, tyhjä oli. Mikä tuuri. :-"

Siirsin tuon kuivan tivun jo terraarioon, sillä hautomolaatikossa on mahdollisuus pudota ritilän alle lämpömaton päälle. Se tosin huutaa nyt kurkku suorana tuolla terrassa lähes tauotta, osaako joku arvata onko se peloissaan vai kutsuuko vain "emoa"?
Terraarion sivut ajattelin vielä peittää ensialkuun paperilla, kun kissat on turhankin kiinnostuneita tuosta sirkutuksesta.
Sakovri

Re: Siniviiruja kuoriutuu...

Viesti Kirjoittaja Sakovri »

Ja toinen on ulkona! :smt040
Voikun kuoriutuisi edes yksi vielä, muissa munissa ei tosin näy yhtikäs mitään.
Sakovri

Re: Siniviiruja kuoriutuu...

Viesti Kirjoittaja Sakovri »

Ja osaakos joku myös sanoa miksi tuo ekana kuoriutunut yrittää nokkia tätä toista varpaille ja silmiin lähes koko ajan? Lopettaa kun tulen terraariolle ja innokkaasti seurailee mun kättä ruokakipolta toiselle, mut jos menen etäämmälle niin kurmootus jatkuu. :smt012
Sakovri

Re: Siniviiruja kuoriutuu...

Viesti Kirjoittaja Sakovri »

..ja siihen se kuoriutuminen sitten loppui, avasin eilen loput 3 munaa, yksi tyhjä ja kaksi kesken jäänyttä, sellaisia muuten kuoriutumiskokoisia mutta ruskuaispussit eivät olleet imeytyneet kokonaan sisään.

Ja tuo ensimmäisenä kuoriutunut isonpi poikanen löytyi aamulla kuolleena terrasta. :smt010 Näinköhän tuo ainokainen nyt pärjää itsestään.
Sakovri

Re: Siniviiruja kuoriutuu...

Viesti Kirjoittaja Sakovri »

Jatkaakseni monologia, raportoin että tuo ainokainen porskuttaa voimakkaasti menemään. Ainakin vielä. Kauhean seurallinen ja rapsutuksia vailla mutta perhana kun sitä ei voi ottaa tähän tietokonepöydälle pyörimään. :smt003

Osaisiko joku neuvoa miten viiriäisen sukupuoli tunnistetaan tälläiseltä alle kuukauden ikäiseltä pallerolta? Tarvitseeko kokenutta silmää vai löytyykö ihan selkeitä merkkejä? Noihin muihinkin aiempien postauksien kysymyksiin kaipailen vielä vastauksia, joskin tuo nokkimisongelma ratkesikin jo nokkijan potkaistua tyhjää. :smt095
Sakovri

Re: Siniviiruja kuoriutuu...

Viesti Kirjoittaja Sakovri »

Dodih, nyt on uusi satsi, 7 munaa tällä kertaa (kiitos Rusinalle) laatikossa. Parin viikon päästä nähdään miten tällä kertaa käy. :smt004

Tässä on tuon ekan munasatsin ainoa eloonjäänyt, kaunis miesnainen siitä on kasvamassa. :smt050
Kuva
Rusina

Re: Siniviiruja kuoriutuu...

Viesti Kirjoittaja Rusina »

Söpöläinen :smt060. Sukupuolenmääritystä joudut odottamaan siihen asti, kun sulkii ekan kerran. Jos on poika, niin rintaan tulee silloin siniharmaata. Pidän peukkuja, että ne uudet munat itävät. Omassa terrassa viipottaa neljä virkkua tummaa sini-tipiä.
Sakovri

Re: Siniviiruja kuoriutuu...

Viesti Kirjoittaja Sakovri »

Rusina kirjoitti:Söpöläinen :smt060. Sukupuolenmääritystä joudut odottamaan siihen asti, kun sulkii ekan kerran. Jos on poika, niin rintaan tulee silloin siniharmaata. Pidän peukkuja, että ne uudet munat itävät. Omassa terrassa viipottaa neljä virkkua tummaa sini-tipiä.
Meni tämä satsi ihan metsään, ei kuoriutunut yksikään. :smt009
Viisi kokonaan tyhjää ja kahdessa kuollut kesken; toinen n. viikon iässä ja toinen muuten valmis mutta pikkuisen ruskuaispussia vielä imeytymättä. Oli puhkaissut jo nokallaan ilmataskun mutta siihen jäänyt. :smt010
Rusina

Re: Siniviiruja kuoriutuu...

Viesti Kirjoittaja Rusina »

Surku :smt022 .
neiti varis

Re: Siniviiruja kuoriutuu...

Viesti Kirjoittaja neiti varis »

Mitä tarkoitat siniviiriäisparvella? :) Kahta kukkoa ei missään nimessä kannata laittaa samaan, ja kanatkin tulevat lähinnä toimeen pareina kukon tai kanan kanssa. Joskus kaksi kanaa pärjää yhden kukon kanssa kolmistaan, mutta muut kokeilut voivat olla verisiä.
max3

Re: Siniviiruja kuoriutuu...

Viesti Kirjoittaja max3 »

Mä oon kyllä ymmärtänyt ulkolaisilta sivuilta, et siniviiriäisiä pidetään parvissa siinä kuin japskejakin?
:smt017
Sakovri

Re: Siniviiruja kuoriutuu...

Viesti Kirjoittaja Sakovri »

neiti varis kirjoitti:Mitä tarkoitat siniviiriäisparvella? :) Kahta kukkoa ei missään nimessä kannata laittaa samaan, ja kanatkin tulevat lähinnä toimeen pareina kukon tai kanan kanssa. Joskus kaksi kanaa pärjää yhden kukon kanssa kolmistaan, mutta muut kokeilut voivat olla verisiä.
Parvella meinasin sellaista kukko+kaksi tai kolme kanaa, jos vain yhteiselo sujuu.
Ja max tuossa sanoikin sen mitä olen monesta paikkaa lukenut, että siniviirujakin voisi pitää isoissa ryhmissä jos vain tilaa on, ja se parvensisäinen järjestys löytyy ilman kovia tappeluita. En tiedä toimiiko se, mutta tarkoitus olisi saada tuolle yhdelle linnulle nyt ensin seuraa, ja sitten katsoa miten ne viihtyvät yhdessä ja jakaa tiloja tarvittaessa. Pari kolme häkkiä tuossa olisi tyhjillään siltä varalta ettei esim. 5 linnun yhteiselo suju. :smt001
Sakovri

Re: Siniviiruja kuoriutuu...

Viesti Kirjoittaja Sakovri »

Minkälaisena ryhmänä ne muuten sinulla Rusina on? Ja vieläkö ne munii? Voisin harkita että jos vielä kerran koittaisin saada haudottua tuolle ainokaiselle seuraa, eläinkaupasta noita hieman katselin mutta "kamalan" hintaisia ja sitten vastaukset ikään, sukupuoliin, alkuperään yms oli "en tiedä". :smt012
sisu65

Re: Siniviiruja kuoriutuu...

Viesti Kirjoittaja sisu65 »

Missä eläinkaupassa Sakorvi on näitä pongannut? Olen nimittäin etsinyt siniviiriäisiä..
Rusina

Re: Siniviiruja kuoriutuu...

Viesti Kirjoittaja Rusina »

Sakovri kirjoitti:Minkälaisena ryhmänä ne muuten sinulla Rusina on? Ja vieläkö ne munii?
Muniva kantapari on jo vaihtanut kotia ja kohta varmaan lähtevät muutkin. Joten munia ei ole enää saatavilla, korkeintaan nuori pariskunta tai yksittäinen lintu.
Mulla oli porukassa kukko + kaksi kanaa. Tällä hetkellä on kana neljän konehaudotun nuoren kanssa, joista ainakin pari kukkoja. Yhdistin kanan ja tiput kun pienet olivat 2-3-viikkoisia (oli peloiteltu että kana listii untuvikot.) Kana otti pienet heti siipiensä suojaan massun alle :smt050. Kyllä siniviiriäisiäkin pystyy pitämään ainakin puhtaina kukkoporukoina kuten japsejakin. On niillä arvojärjestys ja jotain poljetaan, mutta ei mitään sen dramaattisempaa. Sekaporukan toimimisesta en sitten tiedä :smt017. Siniviirukukko on huolehtivampi siippa kuin japsikukko ja näyttäis että myös parisidonnaisempi.
Vastaa Viestiin