ripuli ja nuupotus

kun kana sairastaa...

Valvojat: Aleksandra, HiltaHelikopteri, maatiaiskukko

Vastaa Viestiin
reetta

ripuli ja nuupotus

Viesti Kirjoittaja reetta »

mun kanoilla on ihme tauti yhdessä kanalassa (kahdessa muussa tilassa olevilla kanoille ei ole ollut moista): kuukauden, parin välein joku alkaa nuupottamaan, pörhistelemään, näyttämään sulkasatoiselta ja sitten kun tarkistaa peräpään, se on ihan kakkasotkussa. myös silmät tulevat väsyneen näköisiksi, silleen sirrilleen. syksystä alkaen kaksi kanaa ja yksi nuorikko on sairastunut ja kuollut sitten lopulta tähän. nuorikon kasvuun se vaikutti, ja se jäi ensin hyvin pieneksi, ennenkuin aloin edes epäilemään mitään sairautta, sitten vasta huomasin että se on jatkuvasti ripulissa. mulla on kestopehku, ja välillä se on ollut aika märkä. olisikohan se sitten kokkidioosia? matoja ei pitäisi teurastettujen kukkojen suolien tutkinnan perusteella olla. ja muutenkin ne ovat muut ihan hyväkuntoisia. nyt taas alkoi oireilemaan yksi kana näin, ja otin sen sairastamaan omaan koppiin. aikaisempien kohdalla en ole huomannut, mutta tämä juo aivan sikana. se on vetänyt kohta litran vettä päivän aikana. ymmärrän, että kun on ripuli, niin janottaa, mutta LITRA kanankokoiselle elukalle on jo aika paljon! sillä on siis systeemi aivan sekaisin. laitoin sille myös merisuolaa jotta se saa suolat jotenkin pysymään mukana tässä touhussa. muita vinkkejä (kuin eläinlääkärille soitto huomenna)?
mik

Re: ripuli ja nuupotus

Viesti Kirjoittaja mik »

Salmonella? Voiko mitenkään olla?
reetta

Re: ripuli ja nuupotus

Viesti Kirjoittaja reetta »

hmm, no ei oikein, kun marraskuussa kuoli kukko ja lähetin sen eviraan ja samalla katsottiin salmonella. silloin ei ainakaan ollut. ja mä en oo saanut mitään vaikka siellä *askassa möyrin ja munatkin syön melkein kuorineen :)
Avatar
HiltaHelikopteri
kukkoilija
Viestit: 4488
Liittynyt: 01 Marras 2005, 17:58
Paikkakunta: Vantaa

Re: ripuli ja nuupotus

Viesti Kirjoittaja HiltaHelikopteri »

Oliko se kukko tästä samasta kanalasta, oireiliko samantyylisesti ja mikä sitten selvisi sen kuolinsyyksi ja tutkittiinko kokkidioosi?

Saatko näin keskitalvella vaihdettua pehkun (tai ainakin märimmät kohdat)? <---Jos siis olisi kokkidioosi, niin puhdas ja kuiva pehku auttaisi hillitsemään tartuntaa.
reetta

Re: ripuli ja nuupotus

Viesti Kirjoittaja reetta »

kukko oli samasta kanalasta ja kuoli marekkiin, eikä lausunnossa ollut sen lisäksi kuin että salmonella-bakteeria ei ollut. kukolla ei ollut ripulia, se vaan kuukahti yht äkkiä.
olen levittänyt kuivaa puhdasta turvetta ja olkea pehkun päälle, ja minusta se on aika kuiva nyt. kana, jonka eristin, on hyvin reipas ja touhukas, ei vaikuta yhtään kipeältä muuten, mutta ripa on aikamoinen ja höyhenpeite sen näköinen, kuin se olisi keskellä sulkasatoa. ja juo kuin sieni. se jopa oli muninut ihan kauniin (tosin hieman kakkaisen..) munan. suolaa se myös oli syönyt paljon.
Avatar
HiltaHelikopteri
kukkoilija
Viestit: 4488
Liittynyt: 01 Marras 2005, 17:58
Paikkakunta: Vantaa

Re: ripuli ja nuupotus

Viesti Kirjoittaja HiltaHelikopteri »

Tavailin muutamat kanasairaussivustot läpi ja saalis on kyllä laiha: marekissa oireena voi olla jano ja newcastlen taudissa lisääntynyt juominen. Mutta huom! Suurin osa noista sivustoista keskittyy vain niihin oireisiin, jotka ovat tuotantokanaloiden kannalta tärkeitä oireita.
Saitko eläinlääkäriltä vinkkejä? Mikä on potilaan vointi?
mik

Re: ripuli ja nuupotus

Viesti Kirjoittaja mik »

No, mä heitin ton salmonellan ihan sen takia, ku pikkulinnuilla (talitiaiset sun muut) niillä on salmonellan oireena sulkien pörhistely.

mut jos se kukko tutkittiin ja ei ollut, niin tuskin onkaan.
Avatar
tipsi
riikinkukko
Viestit: 1075
Liittynyt: 30 Touko 2007, 06:02
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: ripuli ja nuupotus

Viesti Kirjoittaja tipsi »

Mulla on kirja "Poultry and waterfowl problems", ja siellä ripuli, heikentynyt kasvu ja jano on kaikki kokkidioosin oireita. Ripuli on kuulemma maitomaisen valkoista, ja voi sisältää verta. Nyt ei ole sanakirja tässä, mutta onko mopey birds = nuupotus? Muissa ripulisairauksissa ei tuota janoa mainittu. Ehklä lähtisin hoidossa tästä liikkeelle!
Ankkoja, kanoja ja lampaita.
reetta

Re: ripuli ja nuupotus

Viesti Kirjoittaja reetta »

joo, todennäkösesti se on kokki, kun pehku on ollut välillä melko märkää ja sitä peetäkin on talven mittaan kertynyt. meillä oli myös turpeen toimitus katkolla pari viikkoa ja sen aikana ei voinut kuivittaa kunnolla. tämä potilaskana on edelleen erillään muista, mutta rupesi toipumaan jo toisena eristyspäivänä. janokin hellitti. mutta voi herrajjee sitä juomisen määrää! tulipahan sekin todistettua, että kanan kokoinen eläin voi juoda puoltoista litraa kahdessatoista tunnissa. kana oli todella surkea, se vain istui vesikupin ääressä ja joi ja joi ja toisesta päästä tuli ihan vettä samaa tahtia ulos..
varmasti puhdas eristyskoppi auttoi tilan parantumista, ja se, että se sai piimää (vaikka en tiedä ovatko maitohappobakteerit kanojen ruuanrulatussysteemissä niin tärkeitä kuin ihmisillä, mutta luulisin?) pesen huomenna kun lämmitän saunan kanan takapuolen ja laitan sen sitten takaisin parveen. se selvästi kärsii jouduttaan yksiöön, katselee ja kuuntelee kovin tarkasti seinän takaa kuuluvia parven ääniä. ja juttelee sillä lailla pienellä äänellä mulle, kuin kysyen että miksi on oltava yksin täällä kopissa. kukko kävi sitä katsomassa eilen kun se karkasi kanalasta eteiseen missä eristyskoppi on, ja kana piristyi aivan silmin nähden. on ne vaan niin kovin laumaeläimiä.
reetta

Re: ripuli ja nuupotus

Viesti Kirjoittaja reetta »

tähän tapaukseen päivitys: kanan ripuli palasi. madotin sen axilurilla, kun se oli ainoa mitä enää keksin. (kanala puhdistettu jne. muut kanat hyvinvoivia ja tämä yksi vaan nuupottaa ja ripuloi) ja simsalabim! auttoi! kanan ripuli loppui ja se alkoi olla virkeämpi. nyt sen erottaa enää hieman sulkasatoisesta olemuksesta.
eli johtopäätöksenä: matoja voi olla yhdessä eläimessä ilmeisesti enemmän vaikka muut eivät niistä näytä kärsivän. ilmeisesti matopopula myös räjähtää toisissa ja toisissa taas ei säännöllisestä madotuksesta huolimatta. tämä matoaspekti myös selittää yhden poikasen huonon kasvun ja keskenkaiken kuoleman. silläkin oli ripulia ja kasvu tosiaan lähes pysähtyi.
Vastaa Viestiin