Mihin lintulajeihin marek tarttuu?

kun kana sairastaa...

Valvojat: Aleksandra, HiltaHelikopteri, maatiaiskukko

Vastaa Viestiin
Rusina

Mihin lintulajeihin marek tarttuu?

Viesti Kirjoittaja Rusina »

Mitkä kaikki linnut voivat sairastua marekiin? Ankka ja sorsat ilmeisesti eivät saa sitä, pitääkö paikkansa?
Mutta mitenkäs muut kanalinnut, esimerkiksi fasaanit ja viiriäiset? Tai riikit, kalkkunat ja helmerit? Vai onko kyseessä vain ja ainoastaan kesykanan tauti?
Avatar
HiltaHelikopteri
kukkoilija
Viestit: 4488
Liittynyt: 01 Marras 2005, 17:58
Paikkakunta: Vantaa

Re: Mihin lintulajeihin marek tarttuu?

Viesti Kirjoittaja HiltaHelikopteri »

Kaikkiin kysymyksiin en osaa vastata, mutta jospa joku enemmän asiaan perehtynyt täydentää…

Valitettavasti marek ei ole vain kesykanojen sairaus. Noista mainitsemistasi linnuista kanat, kalkkunat, viiriäiset ja ankat ovat niitä, jotka minun tietojeni mukaan voivat sairastua marekiin.
Kanoilla marekversion nimenä on MD, kalkkunoilla HVT, viiriäisillä QMDV ja ankoilla (ehkä myös muilla vesilinnuilla???) DVE. Kaikki nämä kuuluvat samaan herpesvirussukuun ja saattavat tarttua myös lintulajista toiseen. Esim. kanoja voidaan rokottaa tuotteella, joka sisältää kalkkunoiden herpesvirusta.
Avatar
tipsi
riikinkukko
Viestit: 1075
Liittynyt: 30 Touko 2007, 06:02
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: Mihin lintulajeihin marek tarttuu?

Viesti Kirjoittaja tipsi »

Hmm.. mutta eikös tuo nyt kuitenkin ole niin, ettei kanojen marek tartu ankkoihin ja ankkojen oma virus kanoihin? Kun varsinaista marekia ei ankoilla ole (paitsi jotain tutkimusta luin jossa se oli tartutettu ankan alkiohin kun tutkijat tutkivat marekia itsessään, en tiedä miksi he tekivät näin eivätkä käyttäneet kanaa, sitä ei selitetty).
Ankkoja, kanoja ja lampaita.
Rusina

Re: Mihin lintulajeihin marek tarttuu?

Viesti Kirjoittaja Rusina »

Niin kuinka helposti nuo marekversiot tarttuvat ristiin eri linnuille? Onko kellään omia kokemuksia?
Vastaa Viestiin