Sekarotuiset kanani hautovat he rkästi ja saan ne siirrettyä aina vanhaan lasten pinnasänkyyn eristyksiin. Viime haudonta meni kuitenkin pahasti myttyyn . Ensimmäisen kuoriutuessa kokenut emo jutteli sille ja tipu piipitti terveen oloisesti emon alla. Seuraavana aamuna piipitystä ei kuulunut ja kana oli vaiti. Sen noustessa syömään tuomaani ruokaa huomasin tipun hävinneen. Syynäsin koko kanalan, enkä löytänyt mitään.
Seraavat kaksi kuoriutunutta hävisivät myös jälkeä jättämättä. Tuolloin meillä oli vielä navetassa kissa, mutta sitä ei juuri tipujen vuoksi päästetty kanalaan. Se tappoi jyrsijöitä kuin rutto. Minkki olisi tappanut kaikki, ja asun lähellä valtatietä, joten en usko niiden tänne eksyvän.
Kana hautoo jälleen samassa kopissa, jonka paketoimme myyräverkolla. Onko jotain mitä pitäisi huomioida, etteivät tiput taas katoaisi?
Meillä vei lumikko kolme tipua. Laitettiin rottia ajatellen tiput emoineen kanihäkkiin, vaan sieltä hävisi kahtena yönä yksi tipu. Sitten ostettiin tiheäsilmäistä verkkoa häkin päälle, ja siellä olivat yöt, ja kaikki pysyi tallessa, kunnes n. viikon iässä yksi tipu läks lumikon matkaan meidän esikoisen jaloista. Oli vaihtamassa emojen ulkoiluvuoroa, ja laski, että tiput on tallella, vaan nostellessaan niitä häkkiin, olikin jo yksi kadonnut. Jälkeäkään ei näistä ole löytynyt, vain pienet reiät seinän vieressä, jotka on aina aamuisin auki, kun ne illalla suljen, kertovat lumikon vierailuista.
Kolmannen kadottua laitettiin meidän rautainen pieni uima-allas tipulaksi. Siihen tehtiin vanerista ja tiheäsilmäisestä verkosta katto, ja siellä olivat n. kk ikään asti.
Tänä kesänä rakennetaan uusi kanala, kun tarvitaan isompi, kuin tuo pieni "vaja". Tämä jo rakennusvaiheessa verkotetaan tiheällä verkolla, sitten eristeet yms. päälle.
Pitääköhän tuo myyräverkko lumikon? Kiinnitin sen sängyn pinnoihin -40 astetta kestävillä nippusiteillä. Yks kulma on kiinnittämättä ruokinnan helpottamiseksi.
Myyräverkko piti aikansa. Ostotiput pysyivät tallessa viime viikkoon asti, jolloin toinen löyty kuolleena häkistä. Verkon avoin kulma oli äärimmillään auki ja kanatipu peloissaan aikuisten orren alla. Tänään sitten oli kanatipu poissa ja veriset aterioinnin jäljet munintapesässä. Taidan tuon viimeisenkin kulman sulkea kokonaan.
Rotanloukkuun laitoin kananrehun sijaan syötiks kissanruokaa, jotta lihansyöjä jäis siihen. Uusia kanoja en otakaan näin talvea vasten, mutta ensi kesänä on paikattava nyt syntyneet aukot. Siihen mennessä on saatava tuo tipunviejä pois päiviltä!
Vielä en tosin tiedä mikä täällä mellastaa. Nälkäinen rotta ja lumikko ovat pääepäillyt. Rotankolosta se on tullut ja mennyt.
Mulla on kans joku kurja elikko käynyt harventamassa tipukantaa. Kolme tipua on viety, nyt ei ole toistaiseksi hävinny enempää kun nukkuvat orrella jo. Rottako lie vai joku muu?
Koskaan aiemmin ei ole kanalassa ollut riesaa muista kuin hiiristä ja ne nyt ei tipuja vie, nyt sitten on isompi peto huomannut käyttää kanalaa ruokalanaan.
Hassua että en ole nähnyt yhtään rottaa, enkä edes rotanpapanoita missään, voisko ne tosiaan noin siististi vierailla? Myrkkyä on tarjolla ollut jo monta päivää vaan ei ole hävinnyt, yöksi ajattelin laittaa loukun. Loukussa vaan on aika isot rakoset, saa nähdä pitääkö se vierailijaa sisällään kovin kauan. Taitaa olla oikeasti minkkiloukku. Kuinka pienestä raosta rotta mahtuu? Käytävät mitä on pehkuun kaivettu ovat aika isoja, n. 5cm halkaisijaltaan.
Mulle metsästävä kaveri kertoi että takuuvarmasti on meillä kyseessä lumikko tai nälkänen rotta. Rottien kolot on meillä n 5 cm leveitä ja 3 cm korkeita, mutta ne änkee ittsensä läpi pienemmistäkin koloista. Rotta voi painaa jopa kilon. Olen nähny sikalan nurkilla sellasia myrkytettyjä. Ne on hurjan isoja! Sellasesta en ihmettelis vaikka nälkäsenä aikuisenki kanan veis... Hyi olkoon jyrsijät...
Saatko muuten hiiriä enää loukkuun? Mummu kertoi että hiiret ja rotat ei mahdu samaan navettaan. Jos hiiret on hävinny, niin joku niitäkin siellä popsii. Rotta syö hiiren poikaset ja mahtuu niidenkin tunneleihin syömään myös aikuiset.
Kyllä meillä on hiiriä edelleen ja paljon onkin. Oon myrkyttänyt jo kuukausitolkulla ja aina niitä vaan riittää.
Ei ollut viime yönä ainakaan jäänyt loukkuun ketään.
Eli mummun logiikalla se ei oo rotta... Logiikassa on aukkojakin joten kaikki mahdollisuudet on auki. Onko tällasta tapahtunu aiempina syksyinä sielläpäin, kun musta tuntuu että täällä tää on eka tällanen tipunhäviämisvuosi? Minkä pienpedon kanta olis noussu edellisvuosiin nähden?
Yritän saada jonkun metsästäjän langan päähän ja kyselen pienpetokannoista. Jotain on selvästi tapahtunu niiden keskuudessa. Ilmoittelen jos jotain selviää, mikäli saan ihmisiä kiinni.