Sivu 1/1

Seinäksi verkkoa?

Lähetetty: 28 Maalis 2015, 13:19
Kirjoittaja Mia
Hei,

suunnittelen kesäkanojen ottamista ja siten kanalan rakentamisesta niille. Olen ajatellut ottaa niille tilan ulkovarastosta ja olin ajatellut tehdä sen lyömällä lautoja väliseinäksi. Mutta nyt juolahti mieleeni, että vielä helpommalla pääsisin, jos laittaisin verkkoa seinäksi. Onko verkko ihan toimiva vaihtoehto? Muilla seinillä siis lautaa, tuo varaston puoleinen sisäseinä olisi siis verkkoa.

Kiitos vastauksista!

Re: Seinäksi verkkoa?

Lähetetty: 28 Maalis 2015, 13:44
Kirjoittaja koivunlehti
Kannattaa ottaa huomioon että kanoista ja kuivikkeista irtoaa pölyä. Sen minkä pääset helpommalla verkkoseinän kanssa menetät kyllä siivotessa. :smt002

Re: Seinäksi verkkoa?

Lähetetty: 29 Maalis 2015, 11:48
Kirjoittaja hemuli
Minulla on talvikanalan puolella yksi väliseinä verkosta. Se ajaa asiansa, mutta allekirjoitan tuon pölyasian. Siivouspäivänä tuo verkkoseinä on hankalinta saada puhtaaksi.

Re: Seinäksi verkkoa?

Lähetetty: 29 Maalis 2015, 20:51
Kirjoittaja Mia
Hei,

ok, näinhän se tosiaan on, että tuota pölyä sms sitten lentelee sinne toisellekin puolelle. Ja verkkoseinään.

Joten ehkäpä siis lyön laudat seinäksi. Eihän sekään nyt niin kovin paljoa aikaa vie...

Kiitos vinkeistä!

Re: Seinäksi verkkoa?

Lähetetty: 30 Maalis 2015, 12:54
Kirjoittaja kotikot
Lautaa- tai jos haluat päästä helpommalla -levyä suosittelen minäkin, jollei ole tarvetta esim valon päästä läpi. Silloin voi käyttää osittain kirkasta muovia. Kätevää jos teet munimiskopit tuolle seinälle ja seinään luukun, josta voi kerätä munat menemättä kanalaan. Itselläni on varastoon rajattu koppi ja pesäkopit näin ja olen ollut tyytyväinen.