Kanalan desinfiointi - ulkoloisia
Valvojat: Aleksandra, HiltaHelikopteri, maatiaiskukko
Kanalan desinfiointi - ulkoloisia
Voi helvata, kanapunkkeja, yhdellä kalkkijalka ja mitä vielä... No, nyt on jalkoja liuoteltu ja huomenna haen eläinlääkäriltä Ivomecia. Myös koko kanala pitää desinfioida, joten mitä aineita Suomesta on saatavissa kanalan täydelliseen desinfiointiin?
Onko kukaan käyttänyt Ecomitea?
Onko kukaan käyttänyt Ecomitea?
Toi Ecomite kiinnostaa siksi, että sitä voi käyttää, vaikka linnut olisi sisällä. Se on vaaraton linnuille. Sitä näyttäisi Englannista voivan ainakin tilata, ajattelin, että mahtaisiko vastaavaa olla Suomessa. Ehkäpä desinfiointi on sitten väärä sana, lähinnä nyt noihin ulkoloisiin tarttisin jotain kättä pitempää. Harmittaa tuo yksi kana, kun se on vähän allapäin ton kalkkijalkansa kanssa ja sitten vielä näytti kuhisevan noita perkuleen punkkeja, hemmetti.
- HiltaHelikopteri
- kukkoilija
- Viestit: 4488
- Liittynyt: 01 Marras 2005, 17:58
- Paikkakunta: Vantaa
Tuotas noin...jos näit niitä kuhisijoita päiväsaikaan, niin voisivat olla paremminkin täitä tai väiveitä. Kanapunkit asustavat päivällä rakenteissa ja vain öiseen aikaan kanoissa. Tosin erittäin pahassa tapauksessa voi niitä löytää päivälläkin kanoista. Punkkipyydyksillä ja raapenäytteillä rakenteista voi tutkia, että ovatko oikeasti punkkeja.
Mutta, jos olisivat siis noita täitä/väiveitä, niin silloinhan ei ehkä olisi välttämättä tarvetta koko kanalan desinfiointiin, vaan riittäisi niiden häätö suoraan kanoista. Wink: Moilasen nettikaupasta saa Antiverminiä, jolla voi hoidella näppärästi pintaloiset: http://www.kennel-callex.fi/Kanoille.htm
Mutta, jos olisivat siis noita täitä/väiveitä, niin silloinhan ei ehkä olisi välttämättä tarvetta koko kanalan desinfiointiin, vaan riittäisi niiden häätö suoraan kanoista. Wink: Moilasen nettikaupasta saa Antiverminiä, jolla voi hoidella näppärästi pintaloiset: http://www.kennel-callex.fi/Kanoille.htm
kanojen sairaudet
Kyllä hyvä tuote on myöskin maatalouskaupoista saatava Virkon`S. Siinä on hyvät käyttöohjeet ja se näyttäisi toimivan juuri ötököihin, jotka eivät asustele vakituisesti linnuissa.
Virkon S tehoaa myös bakteereihin ja viruksiin. Ja sitä voi laittaa myös sumutteena ilmaan, vaikka kanat on sisällä. Tuntuu kyllä hurjalta, että ötökät kuolee, mutta kanat jää henkiin vaikka ovat samassa tilassa. Olen kyllä sumuttanut ja on ne eloon jäänyt! Myös munat olen kastellut liuoksessa ennen hautomakoneeseen laittoa.
Kanat on nyt pihalla, kun vihdoin parin päivän jatkuvan satamisen jälkeen on breikkiä. Nappasin ton meidän kalkkijalkakanan ja tutkin sitä nyt vielä päivälläkin. Koska siinä oli öttiäisiä, niin ne mitä luultavimmin ovat väiveitäkö? Ötöt olivat pitkulaisehkoja ja vaaleanruskeita. Ei mielestäni kanapunkkeja ja niitä kai ei pitäisi päiväsaikaan löytyäkään?? Sulkatuppien ympärillä peräpään seutuvilla oli "valkoisia/vaaleita jauhomaisia palloja", jotka koostunevat munista tms.?? Joitain sain eilen huuhtelujen yhteydessä irroiteltua, mutta tiukassa tuntuvat olevan. Onko kyse väiveistä? Ivomecit saan eläinlääkäriltä huomenna. Voi että tää on masentavaa. 

Meillä eläinlääkäri suositteli kanalatilojen pesua Virkon S:llä väiveiden vuoksi, sitten kunnon kalkitus. Ja kotkottimet hoidettiin Selamektiinillä (Stronghold). Huomenna olisi uusi lääkitys kun kahdessa osassa piti antaa viidentoista päivän välein. Ja on kyllä tehonnut kun eivät ole enää rapsutelleet enkä silmämääräisesti ole öttiäisiä enää löytänyt.
Minä vaihdoin koko kanalan uusiin tiloihin, kun entisen saneeraaminen olisi ollut maalattian vuoksi kovin työlästä ja jahka tästä aikaiseksi saan niin meinaan vielä kalkita seinätkin.
Minä vaihdoin koko kanalan uusiin tiloihin, kun entisen saneeraaminen olisi ollut maalattian vuoksi kovin työlästä ja jahka tästä aikaiseksi saan niin meinaan vielä kalkita seinätkin.
Minäkin tässä soitin eläinlääkärille (vielä sellaiselle kun nimenomaan hoitelee karjaa) ja kyselin loishäätödroppeja. Hauskan vastauksen sain, lupasi palata asiaan seuraavana päivänä kunhan ensin ottaa asiasta selvää... no soitto meni kyllä päivää pitemmälle mutta ei se mitään, soitto tuli. Ivomec olisi kyllä hyvä, mutta munille 40pv:n käyttökielto eikä sittenkään vielä voi olla varma onko jäämiä. Toiseksi se ei auta jos loiset pesii rakenteissa. Käytännössä siis pitää myös kanala pestä perin pohjin, desinfioida (Virkon S:ää suositti mutta ei sekään tapa loisia) sitten joku oikeen myrkky, koska kanat piti siirtää pois siksi aikaa (ainakin 3 pv ja kanalan lämpö vähintään 20C) toinen oli tuo Ecomite mikä mainittiin aiemmin täällä. Koivutuhkaa ja puhdasta hiekkaa suositti ennaltaehkäisyyn. Jäin sitten mietiskelemään haittoja ja hyötyjä ja lupasin palata asiaan. Mitenhän on tuon Antiverminin kanssa, onkohan siinäkin jokin varoaika? Kyyhkyille olen sitä käyttänyt mutta niiden munia ei tule meillä syödyksi, joten aiemmin en olekaan mietiskellyt varoaikoja.
Häipyy sit loiset vissii meistäkin... 


Noista Ivomecin varoajoista munien suhteen... Sehän on ihan älyttömän pieni määrä, mitä kanalle annetaan, niin voiko se todella olla vahingollinen määrä lääkejäämää, mitä muniin tulee?? Kuulostaa niin hassulta.
Meillä muuten eläinlääkäri ei puhunut mitään, että hoito pitäisi uusia. Kai mun pitää sille pirauttaa ja varmistaa vielä, että saan toiseenkin kertaan Ivomecit.
Me tilattiin Briteistä tuota Ecomiteä. Näköjään tuo aine on kovinkin suosittua muualla maailmassa. Tuhoaa kaiken, mutta ei ole haitallinen kanoille.
Meillä muuten eläinlääkäri ei puhunut mitään, että hoito pitäisi uusia. Kai mun pitää sille pirauttaa ja varmistaa vielä, että saan toiseenkin kertaan Ivomecit.
Me tilattiin Briteistä tuota Ecomiteä. Näköjään tuo aine on kovinkin suosittua muualla maailmassa. Tuhoaa kaiken, mutta ei ole haitallinen kanoille.