Mie kaupunkilaisena kun ajattelin et jos joskus asun maalla, niin haluaisin eläimiä sinne ja ne olisi kanoja.
Kun sitten kuusi vuotta sitten muutimme tänne ja kotiuduimme niin oli itsestään selvää että kanoilla olisi tosi upeat oltavat tepastella pihalla.
Menin sitten kirjastoon ja lainasin vino pinon kirjoja ja tankkasin kaiken mahdollisen tiedon sieltä. Luin yhden kirjan jonka oli kirjoittanut joku mies omista kokemuksistaan eli miten kasvatan kanoja (en muista nyt nimeä

) ja se oli todella valaiseva apu ensi alkuun.
Siinä mie sitten oppejen mukaan kävin katsomassa miten kanat menee nukkumaan ja mitä ne yleensä tekee päivisin sekä kutsumaan niitä nimillä ja tuntemaan oman emäntänsä.
Vaikka ihan vihreänä kun aloittaa, niin ei se silti niin vaikeaa ollutkaan.
Eli siinä kerrottiin ihan kaikki miten tutustut kanaan ja sen mukaan sitten aloitin nämä ensimmäiset "opettelut".
En ollut koskaan nähnyt muita kuin maatiaisia, joten viisi kanaa sitten ostin "kana-autosta" jotka tuli Iisalmesta joista ilmoitettiin lehdessä. Viimeinen alkuperäinen Isabrow kana joka minulla vielä oli Tipsu pääsi 4,5 vuotiaana kanojen taivaaseen viime kuussa.
Pari vuotta sitten paikallisen lehti ilmoitteli kanoja joten kävin lähi tilalle tutustumaan toisenlaisiin tipuihin ja kukkoihin, joten sieltä lähti mukaan joskin sekoituksia niin ihania tupsujalkoja. Näistä olen sitten itselleni risteyttänyt kolmet tiput ja tykästynyt.
Ehkä tulevaisuudessa on mahdollista toisenlaisiin rotuihin isompiin ja erikoisiin sen näkee sitten.
