Laitetaanko kanala aina yöksi kiinni?

lintulat, tarhat jne.

Valvojat: Aleksandra, HiltaHelikopteri, maatiaiskukko

onnikas

Laitetaanko kanala aina yöksi kiinni?

Viesti Kirjoittaja onnikas »

Mietin rakentamisen kannalta että jos on kesäkanala, niin täytyykö se koppi/asumus sulkea aina öiksi kesäisin vaikka tarha olisi verkotettu sekä yltä, alta että sivuilta? Vai onko teillä muilla kanat vapaana yötä päivää ja itse menevät "sisään" illalla siihen aikaan kun haluavat? Saa laittaa myös kuvia ratkaisuista.
Suwitsu

Re: Laitetaanko kanala aina yöksi kiinni?

Viesti Kirjoittaja Suwitsu »

Riippuu paljon mahdollisista pedoista. Meillä ei suljeta kanalan luukkuja yöksi mutta meillä ei ole pelkoa pedoistakaan. Laittaisin kyllä illalla kiinni ja avaisin aamulla jos ei olisi koiria.
Jemuli

Re: Laitetaanko kanala aina yöksi kiinni?

Viesti Kirjoittaja Jemuli »

Meillä kesäisin tarha suljetaan iltaisin, mutta kanalan luukku on lämpöisen ajan aina auki. Kanat menevät omineen yöpuulle, kesällä kukkuvat välillä hyvinkin myöhään.
Suwitsu

Re: Laitetaanko kanala aina yöksi kiinni?

Viesti Kirjoittaja Suwitsu »

Jemuli kirjoitti: kesällä kukkuvat välillä hyvinkin myöhään.
Heh, meillä on vissiin hyvinkin iltatorkkuja kanoja kun yleensä ovat viimeistään klo 19 orrella :-"
Silvia Sommarlat

Re: Laitetaanko kanala aina yöksi kiinni?

Viesti Kirjoittaja Silvia Sommarlat »

Mulla on tapana pistää ulkoluukku kiinni heti kun kanat menneet vapaaehtoisesti sisään yöksi. Näin kesällä minkin vilahtavan tarhan ulkopuolella ja siksi tämä varotoimenpide. Verkkoni ei ole minkinpitävä!
Jemuli

Re: Laitetaanko kanala aina yöksi kiinni?

Viesti Kirjoittaja Jemuli »

Joo, meillä viime kesänä osa mammoista oli pihalla vielä klo 23 jälkeen, kukko kyllä menee ajoissa orrelle, mutta tehot on aina viimeisenä pihalla. Nytkin ovat ulkosalla jo iltakahdeksaan asti, vähän tietysti kelistä riippuen. Tarhan oven kyllä suljen usein jo paljon aikaisemmin ennen viimeisten iltavirkkujen sisälle menoa.
Avatar
mimmu
rhode island
Viestit: 634
Liittynyt: 06 Touko 2007, 12:59
Paikkakunta: Etelä-Savo/Sulkava

Re: Laitetaanko kanala aina yöksi kiinni?

Viesti Kirjoittaja mimmu »

Meillä aika tarkkaan menevät sisätiloihin kesätarhassa orsille viiden-kuuden maissa ja käyn katsastamassa siinä kahdeksan maissa onko kaikki paikalla eli silloin laitan verkko oven kiinni. Meillä kissat olisi heti aamusta aikaisin ja yölläkin munituspesässä nukkumassa :smt015 joten sen takia se ovi tulee laitettua kiinni.
Muutama vuosi sitten kun en hoksannut enkä ollut sitä ovea laittanut kiinni, niin karsea kotkustus oli kanalassa ja tietty se kissa oli autuaassa unessa siellä pesässä :smt037 , muita petoeläimiä meillä ei ole ollut eikä kissa oppinut edes munimaan :cat:
mummo ja kanaset :biggrin:
Vastaa Viestiin